Sanık Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Erzincan İliç Maden Faciasında Skandal İddia: ÇED Olumlu Kararını Veren Kişi Murat Kurum

Erzincan İliç Maden Faciasında Skandal İddia: ÇED Olumlu Kararını Veren Kişi Murat Kurum

haberci haberci -
40 0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, Belgeyi Açıkladı

Erzincan İliç’te 3.5 ay önce meydana gelen ve 9 işçinin ölümüne neden olan heyelan faciasında, madendeki “ÇED olumlu ve 2. Kapasite Artışı” iznini veren yetkilinin bizzat dönemin Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum olduğu ortaya çıktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, Kurum imzalı belgeyi açıkladı ve şunları söyledi:

“İktidarın maden faciası sonrası sır gibi sakladığı bir belge vardı. Bu belgeye ulaştık. ÇED olur kararını bizzat dönemin bakanı Murat Kurum vermiş, Bakan’ın ‘Olur’ imzalı belgesi ortaya çıktı.”

Fezleke Hazırlanmalı

Yavuzyılmaz, “ÇED Olumlu Kararında Bakanın imzası var ve bu bakımdan dönemin Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da asli kusurludur. Bu imza felaketin altına atılan imzadır. İliç Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan Bilirkişi Raporuna göre; ÇED Olumlu Kararı veren yetkililer asli kusurludur. Murat Kurum bu kararı ve imzası ile 9 madencinin şehit olduğu kazaya zemin hazırlamıştır” ifadelerini kullandı.

İliç Cumhuriyet Savcılığı Kurum hakkında fezleke hazırlamalı, bu fezleke Adalet Bakanlığı aracılığı ile TBMM’ye gönderilmeli ve Kurum’un dokunulmazlığı önce komisyonda sonra Genel Kurul’da kaldırılarak yargılanmasının önü açılmalıdır. Yavuzyılmaz, “9 şehidin ruhu, Murat Kurum’u izlemektedir” dedi.

5 İşçiye Ulaşılamadı

Göz göre göre gelen Çöpler altın madenindeki heyelan faciasında bugüne kadar toprak altında kalan 9 işçiden 4’ünün cansız bedenine ulaşıldı. 5 madenciye ise hâlâ ulaşılamadı. Aileleri perişan ve tepkili…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir