Sanık Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Görüşmede Türkiye-Azerbaycan İlişkilerini Ele Aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Görüşmede Türkiye-Azerbaycan İlişkilerini Ele Aldı

haberci haberci -
21 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev Arasında Önemli Görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. Görüşme, Türkiye ile Azerbaycan ilişkileri, İsrail’in Gazze’deki katliamlar, işgalden kurtarılan Azerbaycan topraklarındaki imar faaliyetleri ve bölgesel-küresel konuların ele alındığı önemli bir platform oldu.

Erdoğan’ın Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Türkiye’nin Karabağ’daki Rus Barış Gücü’nün bölgeden ayrılması sürecini yakından takip ettiğini ve Azerbaycan topraklarındaki imar faaliyetlerini takdirle izlediğini belirtti. Ayrıca, İsrail’in Filistin topraklarındaki soykırım uygulamalarını kınayarak, kalıcı çözümün başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti’nin kurulması gerektiğini vurguladı.

Diğer Konular

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Milli Meclisi’nde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Parlamentolararası Dostluk Grubu kurulmasını memnuniyetle karşıladığını belirtirken, Temmuz ayında Şuşa’da gerçekleştirilecek Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’ne KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın davet edilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Erdoğan, Azerbaycan’da düzenlenecek İklim Zirvesi’ne verilen davetler için Aliyev’e teşekkürlerini sunarken, zirve sürecinde Türkiye’nin destek olacağını ve Sıfır Atık Projesi kapsamında önemli etkinliklerin gerçekleştirileceğini belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir