Warning: main(functions-ek.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sanikhaber/public_html/wp-content/themes/poyraz/functions.php on line 144

Warning: main(functions-ek.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sanikhaber/public_html/wp-content/themes/poyraz/functions.php on line 144

Warning: main(): Failed opening 'functions-ek.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php54/usr/share/pear:/opt/alt/php54/usr/share/php') in /home/sanikhaber/public_html/wp-content/themes/poyraz/functions.php on line 144
Vatandaşa Müjde! Elektrik Faturalarında Yer Alan O Ücret Geri Verilecek | Sanikhaber.com
Sanikhaber.com

Vatandaşa Müjde! Elektrik Faturalarında Yer Alan O Ücret Geri Verilecek

Vatandaşa Müjde! Elektrik Faturalarında Yer Alan O Ücret Geri Verilecek

Yeni taşındığı evde elektriği açtırırken “açma-kapama bedeli” olarak alınan ücrete itiraz eden bir kişi mahkeme tarafından haklı bulundu. Kayseri de bulunan 2.tüketici mahkemece verilen karar göre, elektrik faturalarında bulunan “açma-kapama bedeli” geçmişe dönük 10 yılllık ödedikleri paralar geri verilecek.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanlığını yapan Mahmut Şahin elektrik faturalarıyla ilgili olarak Türkiye de bulunan 21 elektrik şirketinin hakkı olmadığı halde “açma-kapama bedeli” olarak aldığı ücretten bahsetti.

“Açma-kapama bedeli” olarak bu bedelin mahkemece haksız bulunduğu söyleyen Genel Başkan Mahmut Şahin şu ifadeleri kullandı:

“Bu haksız kazançtan kastımız elektrik borcunu ödemeyip, faturayı yatıramayanların karşılaştığı bedel değil. Önceki kiracı borcunu ödeyip, elektriği kapatıyor. Yeni kiracı geldiğinde bu kişiden ‘açma -kapama bedeli’ alınıyor. 2 yıl önce bize gelen bir tüketicimiz yeni taşındığı evine gelen ilk elektrik faturasında ‘açma-kapama bedeli’ adı altında faturasında 24 liralık bir bedel bulunduğunu ve buna itiraz etmek istediğini söyledi. Tüketicinin talebi üzerine elektrik şirketine gittik ve derdimizi anlattık. Tüketicinin bir borcu söz konusu değildi. Şirket bize ‘bu bedeli hep alıyoruz.’ cevabını verdi. Bunun üzerine hakem heyetine başvurduk. Hakem heyeti de itirazımızı reddetti. Bu kararı temyiz ettik ve tüketici mahkemesine başvurduk. İki yılın sonunda mahkeme bunun yasal olmadığına, hukuksuz bir tahsilat olduğuna karar verdi. Ancak elektrik kullanılırsa ve tüketici borcunu ödemez de elektriği kesilirse bu paranın alınabileceğine karar verdi. Mahkeme bu hukuksuzluğu tescil etti. Tüketici bu ödemiş olduğu bedeli geri alacak. Ayrıca yapılan masraflar da elektrik kurumunca ödenecek.”

Mahmut Şahin, verilen bu kararın ardından borcu olmadığı ve elektriği kesilmediği halde “açma-kapama bedeli” ödetilen vatandaşların mahkemelere başvurabileceğini söyledi.

Bu haberin yaklaşık 80 milyonu etkilediğini söyleyen Mahmut Şahin, şunları söyledi:

“Bu karardan sonra tüketici geriye dönük 10 yıl için hakem heyetine başvurarak ödediği bu bedeli geri alabilir. Bundan tapulu ev alıp elektrik aboneliğine başvuran ancak ‘açma-kapama bedeli’ ile karşılaşanlar ile yeni bir eve taşınanlar yararlanabilir. Ayrıca daha önceki kiracının borcu yeni aboneyi bağlamaz. Yeni abone depozitosunu öder, abone olur. Öte yandan ‘açma-kapama bedeli’ değişiyor. Kimi yerde 20 lira kimi yerde 50 lira. Her dağıtım şirketi kendi kafasına göre bir ücret talep ediyor. Duyarlı tüketicimiz sayesinde haksız bir kazancın önüne geçildi. Bu sorunu yaşayan herkes bu tüketici sayesinde bu bedeli ödemekten kurtulacaktır. Bizler genelde faturalarda detaya bakmıyoruz, toplam borca bakıp ödüyoruz. Halbuki ciddi yanlışlar yapılıyor. Evimize en fazla beş fatura geliyor, bunlara birer dakika baksak beş dakika sürer. Bazen bu detaylara bakmadığımız için gereksiz bedeller ödüyoruz. Karşılaştığımız bir haksızlık varsa buna itiraz edersek hakkımızı alırız.” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ