Sanikhaber.com

Ülke Turizminin Yaraları Kapanmak Bilmiyor! Türkiye’de Yabancı Turist Sayısı Artış Gösterirken Ekonomik Gelir Yerlerde

Ülke Turizminin Yaraları Kapanmak Bilmiyor! Türkiye’de Yabancı Turist Sayısı Artış Gösterirken Ekonomik Gelir Yerlerde

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, 2017 yılında ülkemizi ziyaret eden yabancı turist miktarının %5,55 oranında bir yükselme gerçekleştirdiğini söyledi. Ayık, “2017 yılı, 2016 yılına göre ülkemizin tüm bölgeleri için daha iyi bir yıl olacak” şeklinde konuştu.
TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Yılın ilk yarısında ülkemize en çok ziyaretçi gönderen ilk beş ülke Rusya Federasyonu, Gürcistan, Almanya, İran ve Bulgaristan oldu. İlk beş ayda Avrupa’dan gelen ziyaretçi sayısında geçen yıla göre yüzde 17,10’luk düşüş yaşanıyor. Rusya Federasyonu’ndan gelen ziyaretçi sayısında ise yüzde 571,86 oranında artış mevcut” şeklinde ifadeler kullandı.
Antalya ile ilgili verileri de açıklayan Ayık, “Rusya, Ukrayna ve Belarus’tan gelen yabancı ziyaretçi sayısındaki yüksek artış bu rakamın oluşmasına neden olmuştur. Yalnız bu yılın rakamlarının 2015 yılının rakamlarının yüzde 17,6 oranında gerisinde olduğu unutulmamalıdır. Birinci kaynak pazarımız olan Almanya’dan gelen ziyaretçi sayısındaki ilk 6 aylık kümülatif rakamda geçen seneye göre düşüş yaşanmasına rağmen geçen yıl Haziran ayında gerçekleşen rakamı bu yıl yakalamış olması ilerleyen dönemler için umut vericidir.” diye ekledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı bilgilere göre yıl başından bu yana kadar yabancı turistlerden elde edilen gelirin 3,4 milyar dolar olduğunu belirten Ayık, bu sayının 2016 yılında %17 daha fazla olduğunu da söyledi.
“Bilindiği gibi turizm, sektör olarak yegane yerinde ihracat yaptığımız sektördür. Bu anlamda hizmet ihracatında dışarıdan en çok döviz kazandıran ekonomik faaliyet alanıdır. Turizm gelirindeki düşüşe rağmen ilk çeyrekte oluşan dış ticaret açığını karşılama oranı yaklaşık yüzde 27 olarak gerçekleşmiştir. Bu dış ticaret açığını karşılama oranının yılın geri kalan döneminde yükseleceğini inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Turizm alanında sağlanan ekonomik gelirin geçtiğimiz yıllara göre düşüş göstermesinin bir çok sebebi olduğunu söyleyen Ayık, “Gelirlerdeki düşüşün sebebi, maliyetlerin artması, belediyelerin ve Maliye Bakanlığı’nın talep ettiği vergiler, turizm sektörü için açıklanan desteklerin yetersiz ve işlevsiz olması, kredi desteği, tanıtım alanında daha etkin olunması, imaj, güvenlik algısı, günübirlik evler ve anlık kimlik bildirim uygulamasındaki belirsizlikler, kalifiye personel sıkıntısı gibi çok fazla sebebe bağlı. Ancak, bunların yanı sıra, Türkiye geneli açısından baktığımızda İstanbul, Ege ve Akdeniz kıyı bölgelerindeki yatak arzındaki artış ve arz-talep dengesindeki bozulma en büyük sorunların başındadır.” şeklinde ifadeler kullandı.
İHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ