Sanikhaber.com

Türkiye Telefona Aç! İlk Yarıdaki Telefon Satışları Rekor Kırarken Açıklanan Rakamlar Dudak Uçuklatan Cinstendi

Türkiye Telefona Aç! İlk Yarıdaki Telefon Satışları Rekor Kırarken Açıklanan Rakamlar Dudak Uçuklatan Cinstendi

İçinde bulunduğumuz 2017 yılının başından bu yana telefon satışlarında gerçekleşen toplam ciro daha şimdiden 12 milyar 117 milyon lirayı buldu. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, 2017’de vatandaşlarımızın aldığı telefon sayısının 7,48 milyon tane olduğunu ancak beklentilerin altında rakamlar olduğu konusunda konuştu.
Ekşi, geçtiğimiz son 5 yıla bakıldığında bu sene 6 aylık süreçte telefon satışlarının %44’lük bir yükselme gösterdiğini kaydetti. Geçen senenin ilk altı aylık döneminde 7,36 milyon telefon satılırken bu senenin altı aylık döneminde 7,48 milyon telefon vatandaşlar tarafından ilgiyle satın alındı. Ekşi ayrıca, “Ramazandan dolayı Haziran ayında satışlarda göreceli bir düşüş yaşandı.” şeklinde bilgi verdi.

MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ekşi, içinde bulunduğumuz yılın ilk yarısında satılan telefonların piyasa değerlerinin ortalamasını bin 620 lira olarak açıklarken 6 aylık satış toplamını da 12 milyar 117 milyon lira olarak belirtti. İkinci el satışlardaki %18’lik KDV oranı nedeniyle kaçak olarak satış yapılan yerlerde bu miktarı hesaplamanın imkansız olduğunu söyleyen Ekşi, “Gerçekleşen ticaretin kayıt dışı olması sebebiyle, ikinci el satışların adedi hakkında net bir bilgiye ulaşmak maalesef mümkün değil.” açıklamalarında bulundu. “Durum böyle olunca devletin de tahsil etmesi gereken vergi maalesef gerçekleştirilemiyor.” diye ekledi.
MOBİSAD Başkanı Ekşi, “Sürekli gündeme getirdiğimiz gibi yüzde 18 KDV yerine yüzde 1’lik KDV uygulaması, hiç gelir elde edilemeyen ve kayıt dışına yönelen ticareti kayıt altına alarak, ciddi bir vergi geliri sağlayacaktır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ