Warning: main(functions-ek.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sanikhaber/public_html/wp-content/themes/poyraz/functions.php on line 144

Warning: main(functions-ek.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sanikhaber/public_html/wp-content/themes/poyraz/functions.php on line 144

Warning: main(): Failed opening 'functions-ek.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php54/usr/share/pear:/opt/alt/php54/usr/share/php') in /home/sanikhaber/public_html/wp-content/themes/poyraz/functions.php on line 144
Türkiye "Etçi Damızlık Tavuk" Geliştirmek İçin Kolları Sıvadı | Sanikhaber.com
Sanikhaber.com

Türkiye “Etçi Damızlık Tavuk” Geliştirmek İçin Kolları Sıvadı

Türkiye “Etçi Damızlık Tavuk” Geliştirmek İçin Kolları Sıvadı

Çelik, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM)  Türkiye’de bir ilk olarak “Etçi Damızlık Tavuk (Anadolu -T)” ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünde ıslah edilerek yapılan “Siyah Pirinç (Siyah-1)” ile alakalı organize ettiği tanıtım toplantısında, tavuk eti sektörünün
dünyadaki ekonomik büyüklüğünün 200 milyar dolar olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin, senede 2 milyon ton piliç eti ürettiğine belirten Çelik, bu sayıyla ülkenin dünyada 9. sırada yer aldığını belirtti.  Çelik, dünya kanatlı eti ihracatında, Brezilya, ABD, Hollanda ilk üç sırada bulunurken Türkiye’nin 11’inci sırada yer aldığının altını çizerek, 2016’da 337 bin ton tavuk eti ihraç edildiğini duyurdu.

Türkiye’deki senelik kişi başına tavuk eti tüketiminin 22 kg olduğunu söyleyen Çelik, dünyada bu rakam ile 7. sırada bulunduğunu söyledi.
Çelik, kanatlı sektörünün en hassas konusunun damızlık materyal geliştirilmesi ve temini olduğunun altını çizerek,:

“Bugün dünyada kendi etçi damızlığını geliştirmiş Almanya, Fransa ve Amerika olmak üzere üç ülke bulunmaktadır. Dünya tavuk eti üretiminin yüzde 90’ını bu üç ülkenin geliştirdiği hatlarla sağlanmaktadır. Biz de bu sektörde söz sahibi olmak ve ülkemiz ekonomisine katma değer sağlayabilmek için etçi tavukta devam eden Ar-Ge çalışmalarının sonucunu bugün aldık. Dünyada var olan 3 etçi tavuk hattına bugün 4’üncü hat Türkiye tarafından ilave edilmektedir. Kendi Ar-Ge çalışmalarımız ile kendi etçi damızlık tavuğumuzu geliştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu proje için bugüne kadar 20 milyon lira harcama yapıldı. Bu gelişme dışa bağımlılığı azaltacak ve orta vadede de dışa bağımlılığı ortadan kaldırmış olacaktır. Geliştirilen yerli etçi tavuklarla, 42 günlük yaşta elde edilen canlı ağırlık 2 kilo 850 gram ile 2 kilo 920 gram arasındadır. Günde 1,6 kilogram yem ile 1 kilogram et elde edildiği düşünülürse, şu anda piyasadaki tavuklarla yarışılabilir bir tür elde edilmiş olduğu görülmektedir” dedi.

 

Çelik, özel sektörün bu ebeveynlerden senede 27 milyon etçi piliç civcivi üreteceğini söyleyerek, “Bu civcivlerden de yılda 50 bin ton piliç eti üretileceği tahmin edilmektedir. Bu yıllık piliç üretimimizin yüzde 2,5’i, inşallah ilk hedefimiz yüzde 10’luk bir paya ulaşmaktır.” dedi.

Dünyada senede 480 milyon ton pirinç üretimi olduğunu ve bunun 40 milyon tonunun uluslararası ticarete konu olduğunu söyleyen Bakan Çelik, Türkiye’de 2016 senesinde 920 bin ton pirinç üretimi yapıldığını belirtti.

Çelik, diğer dünya ülkeleri ile kıyaslandığında yapılan ıslah çalışmaları neticesinde dekara verim açısından Türkiye’nin ilk üçe girdiğinin altını çizdi.
Bugün çeltik üretiminde tohumun yüzde 80’inin yerli kaynaklardan alındığını ifade eden çelik Çelik,:

“Bakanlığımız Türkiye’de konvansiyonel çeltik ıslah çalışmaları yanında besin değeri daha yüksek olan ve diyetlerde tavsiye edilen siyah pirinç ile ilgili ıslah çalışmalarını tamamlamış bulunmaktadır. 2018’den itibaren siyah pirincin üretimi gerçekleştirilecek. Bu siyah pirinç protein değeri, çinko, demir, magnezyum, fosfor, kalsiyum, sindirilebilir selüloz ve B vitamini açısından zengin. Karbonhidrat ve enerji oranı düşük dolayısıyla şeker hastalığı açısından son derece önemli, kanser ve benzeri hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirme özelliğine sahip. İnsan sağlığı açısından besleyiciliği daha yüksek besinler geliştirmeyi hedefliyoruz. 2017 sonuna kadar yeni bir siyah pirinç tescil edilmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca çölyak hastaları için de gluten içermeyen çeşitleri geliştirme çalışmalarımız da devam etmektedir” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ