Sanikhaber.com

TSK Açıkladı Bir Haftada Öldürülen PKK’lı Sayısı İse…

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), bir hafta içinde yapılan PKK ile Mücadele Harekatı kapsamında biri sözde lider kadrosunda olmak üzere 54 pkk’lı tesirsiz hale getirildi, harekat kapsamında 1 askerin şehit olduğu, 26 asker de yaralandı.

TSK Açıkladı Bir Haftada Öldürülen PKK’lı Sayısı İse…

TSK, yurt içinde bölücü terör örgütüne (BTÖ) karşı yapılan PKK ile Mücadele Harekatı, Fırat Kalkanı Harekat bölgesinde güvenliğin sağlanması ve bölgede pkk sebebiyle göç etmiş halkın geri dönüşüne destek kapsamındaki faaliyetlere dair son bir hafta içindeki gelişmeler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Buna göre PKK’ile Mücadele Harekatı kapsamında; geride kalan hafta içinde (13-20 Temmuz 2017) BTÖ’nün devamlı barınma yeri ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullanması sebebiyle büyük önem taşıyan (özellikle Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Mardin, Erzurum, Batman, Van ve Siirt) illerinde pkk’dan tamamen arındırmak maksadıyla yapılan operasyonlar taarruz anlayışıyla aralıksız olarak devam edildi.

Bu kapsamda; Mardin Nusaybin, Artuklu, Ömerli, Şırnak Beytüşşebap, Merkez (Bestler Dereler, Cudi Dağı), Şırnak Beytüşşebap – Faraşin Bölgesi, Hakkari Yüksekova, Diyarbakır Silvan, Kulp, Batman Hasankeyf, Sason, Erzurum, Karayazı, Van, Gürpınar ve Siirt Pervari bölgelerinde büyük ve orta çaplı operasyonlar yapıldı.

Biri sözde lider kadrosunda olmak üzere 54 pkk’lı tesirsiz hale getirildi”

Yapılan operasyonda; biri sözde lider kadroda olmak üzere 54 pkk’lı tesirsiz hale getirildi. Bu pkk’lılar içinde; gri listede yer alan Baver (K) Kasım Yanık ve Ağrı Doğubayazıt Eli köyü sözde bölge sorumlusu Murat Bazid (K) Ahmet Acar ile yeşil listede yer alan; sözde Garzan Eyaleti 5’li yürütmede görevli (aynı zamanda Hizan sorumlusu) Kia Koçer (K), Ali Ulaş ve Taylan (K) Ferit Polat Sözde Kuzey (Kars) yer sorumlusu (06 Temmuz 2017 tarihinde Kars’ta yapılan hava harekatıyla) tesirsiz hale getirildi.

PKK’lılarca kullanılan çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi”

Yapılan açıklamada pkk’lılara ait 17 adet piyade tüfeği, 2 adet makineli tüfek, 1 adet Zagros keskin nişancı tüfeği, 2 adet roketatar, 1 adet av tüfeği olmak üzere toplam 21 adet silah ve 30 kg plastik patlayıcı, 696 kg amonyum nitrat, 1 adet 81 mm havan mühimmatı, 1 adet 60 mm havan mühimmatı, 5 adet roketatar mühimmatı, 3 adet roketatar sevk fişeği, 13 adet el bombası, 2 adet mayın, 51 adet fünye, 52 adet tüp, bin 237 adedi Biksi makineli tüfek mühimmatı olmak üzere yaklaşık bin 939 adet hafif silah mühimmatı, 324 adet uçaksavar mühimmatı, 1 adet top mermisi, 1 adet el dürbünü, 3 adet telsiz, 32 adet şarjör ve çok miktarda el yapımı patlayıcı (EYP) yapımında kullanılan kablo ele geçirildi.

19 adet EYP’nin tespit yapılarak imha edildi yapılan açıklamada, pkk’lılar tarafından kullanılan 16 sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirildi.

BTÖ’nün en önemli finansal kaynaklarından olan uyuşturucu ticareti ve kaçakçılık ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve yapılan operasyonlar neticesinde 43 bin 260 paket kaçak sigara ele geçirildi, etkili hudut denetim ve kontrolleri neticesinde sınırlardan yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 5 bin 207 şahıs yakalandı.

1 asker şehit oldu, 26 asker yaralandı”

13-20 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılan operasyonda 1 askerin şehit olduğu, 26 askerin ise yaralandığı açıklandı.

BTÖ’nün önemli gelir kaynaklarından olan kaçakçılık faaliyetlerin, hudut hattında alınan etkili tedbirlerle engellenmeye devam edildiği, hudut bölgelerinde alınan tedbirler sayesinde hafta içinde 5 bin 207 şahısın yakalandığı ve çok miktarda kaçak sigara ele geçirildi.

Azaz-Cerablus arasında olan toplam 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometrekarelik yer kontrol altına alındı”

Suriye’nin kuzeyinde yapılan harekat kapsamında; hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak ve sivilleri korumak/yaşanan pkk olaylarından zarar görmesini engellemek maksatlarıyla yapılmakta olan harekatta, TSK tarafından desteklenen ÖSO’nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında yapılan toplam 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometrekarelik yer kontrol altına alındı.

Bab ilçe merkezi, Kabbasin ve Bzagah bölgelerinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları yapılırken; PKK/YPG terörist unsurlar Afrin’den doğuya, Münbiç’ten batıya doğru olabilecek saldırıların durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edildiği de bilgilendirmede yer aldı.

Yapılan açıklamada özellikle bu hafta içinde, yapılan PKK’ile Mücadele Harekatı kapsamında bölücü terör örgütün elemanların önemli bir bölümünü yitirdiği, yeni katılımların azalması sebebiyle bu kayıplarını da yeterli şekilde tamamlayamayan PKK’nın, son dönemde çok güç duruma düştüğü söylendi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ