Sanikhaber.com

Temmuz Ayında Alkol Ve Sigaraya Uygulanacak Zam Hakkında Büyük Gelişme

Temmuz Ayında Alkol Ve Sigaraya Uygulanacak Zam Hakkında Büyük Gelişme

 

2017 Temmuz ayının 2’sinde sigaraya uygulanacak zam vatandaşlara sigarayı bırakmayı düşündürdü. Resmi Gazete’de yapılan sigaraya zam yok alkole var haberinin ardından vatandaş derin bir oh çekti.

Yasa gereğince alkol ve sigaraya Ocak-Temmuz aylarında geçmiş 6 aylık  ÜFE (Üretici Fiyatları Endeksi) oranına göre otomatik zam yapılıyor. Temmuz ayı için Bakanlar Kurulu kararınca uygulanacak zammın sigaraya uygulanmaması kararı verildi.

Verilen karar bugün Resmi Gazetede yayımlandı. Alınan erteleme kararında alkol ürünleri bulunmadığından 2017 Temmuz ayının 3’ünde yani pazartesi günü açıklanacak Ocak-Haziran ayı dönemi enflasyonu oranında alkol ürünlerinin ÖTV’si artacak. Dolayısıyla alkollü içeceklerin fiyatlarına zam gelecek.

MALİYE BAKANLIĞI TARAFINDAN AÇIKLAMA YAPILDI

Bu konu ile alakalı Maliye Bakanlığının açıklamasında ise şöyle denildi: “Bugünkü Resmi Gazete’de sigara ve diğer tütün mamulleri üzerinden alınan ÖTV tutarlarına ilişkin 2017/10462 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı yayımlanmıştır.

Sigara ve diğer tütün ürünleri üzerinden alınan maktu ve asgari maktu ÖTV tutarları, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında TÜİK( Türkiye İstatistik Kurumu ) tarafından ilan edilen ÜFE( Üretici Fiyatları Endeksi ) oranı kadar artırılmaktadır.

2017’nin Temmuz-Aralık ayı dönemi için ise 2017 yılı enflasyon gelişmeleri ve yılsonu hedefleri göz önünde bulundurularak, sigara ve diğer tütün ürünleri üzerinden alınan söz konusu maktu ve asgari maktu ÖTV tutarlarının artırılmaması uygun görülmüştür.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ