Sanikhaber.com

Tahran’da Gerçekleşen Üçlü Zirve Sona Erdi

Ruhani ve Putin’in ardından açılış zirvesinde söz hakkı alan Başkan Erdoğan, ”Zirveden çıkacak sonuçlar sabırsızlıkla bekleniyor. Gerginliği azaltma bölgelerinden sadece İdlib kaldı.

Tahran’da Gerçekleşen Üçlü Zirve Sona Erdi

ERDOĞAN: İDLİB’İN KAN GÖLÜNE DÖNMESİNİ İSTEMİYORUZ
Ruhani ve Putin’in ardından açılış zirvesinde söz hakkı alan Başkan Erdoğan, ”Zirveden çıkacak sonuçlar sabırsızlıkla bekleniyor. Gerginliği azaltma bölgelerinden sadece İdlib kaldı. Süreç çok riskli bir yere geldi. Alacağımız kararlarla bu beklentileri boşa çıkarmayacağımıza inanıyorum. Astana ruhunun özünde asgari müştereklerde buluşma iradesi göstermemiz vardır. Bunlar ise Suriye’nin siyasi birliğinin sağlanması toprak bütünlüğünü korunması ve ihtilafa barışçıl siyasi çözüm bulunmasıdır. İdlib’in kan gölüne dönmesini istemiyoruz.” dedi.

”İdlib’de makul bir çıkış yolu bulmalıyız.” diyen Erdoğan, ”Meseleyi Astana ruhuna uygun şekilde çözmeyi hedeflemeliyiz. Türkiye’nin bu konudaki hassasiyetinin doğru anlaşılmasını sizlerden özellikle rica ediyorum. Bizler İdlib’e odaklanırken Fırat’ın doğusunda arzu etmediğimiz gelişmeler yaşanıyor. Amerika’nın bölgede bir diğer terör örgütünü güçlendirmeye devam etmesinden rahatsızız.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Türkiye, Suriye’nin siyasi coğrafi ve sosyal bütünlüğü gerçek anlamda sağlanana kadar bölgedeki varlığını korumakta kararlıdır. Tehdidin kaynağına ve boyutuna göre gereken adımları atmayı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

PUTİN: SURİYE’NİN YÜZDE 90’I KONTROL ALTINDA
Rusya Devlet Başkanı Putin ise yaptığı konuşmada, ”Suriye’nin yüzde 90’ı kontrol altına alındı. Bu zirve ileride Suriye’de atılacak adımları konuşmak için bize imkan tanıyor. Daha önceki zirvelerde alınan kararlar başarıyla uygulandı. Kalan terörist gruplar İdlib’deki ateşkes bölgesinde bulunuyor. Çeşitli provokasyonlar hazırlıyorlar. Bunların içerisinde kimyasal silah senaryoları da bulunuyor.” dedi.

RUHANİ: ABD’DEN YAPICI ROL BEKLENMEZ
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Umarım bu zirve başarılı bir zirve olur. Sayın Putin, Sayın Erdoğan ve değerli konuklar hoş geldiniz. Suriye’nin yasal hükümetiyle iş birliği yapılmalıdır. Biz barış için savaşıyoruz. Suriye sorununun çözümü için askeri seçenek işe yaramaz. Kanunsuzca Suriye’de olan ABD’den yapıcı rol beklenmez.” dedi.

”BU MÜCADELE SİVİLLERE ZARAR VERMEMELİ”
“Barış ve istikrarın Suriye’ye geri getirilmesi mücadelenin önemli bir parçasıdır. Ama bu mücadele sivillere zarar vermemeli.” diyen Ruhani, ”Terör örgütlerinin izlediği savaş için savaşmak yolunun yanlış olduğuna inanıyoruz. Biz barış için savaşıyoruz. Ama kalıcı bir barış elde etmenin terörizmle kesin mücadeleyle sağlanacağını biliyoruz.” şeklinde konuştu.

‘SURİYE HÜKÜMETİNE YARDIM EDİLMELİDİR”
Ruhani, “İşgalci bir rejim olan siyonist rejimi teröristle mücadele edemezler. Uluslararası toplum yeniden onarım için Suriye hükümetine yardım etmelidir. Suriye’nin geleceği için her türlü yöntemde ilk ve son rol Suriye halkına aittir.” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ