Sanikhaber.com

Yunan Sahil Güvenliği Türk Bayrağı Taşıyan Yük Gemisine Ege Denizi Açıklarında Silahlı Saldırı Gerçekleştirdi

Yunan Sahil Güvenliği Türk Bayrağı Taşıyan Yük Gemisine Ege Denizi Açıklarında Silahlı Saldırı Gerçekleştirdi

Ege Denizi’nde seyir halindeki Türk Bayrağı taşıyan yük gemisine Yunan sahil güvenliği tarafından ateş açıldı.

Verilen bilgiler dahilinde, üzerinde Türk Bayrağı taşıyan yük gemisi İskenderun’dan İzmit Körfezi’ne giderken Yunan Sahil Güvenlik ekipleri ACT isimli yük gemisine ateş açtı.

Bugün yaşanan olayda İskenderun’dan çıkan demir yüklü gemi İzmit Körfezi’ne gidiyordu. Yük gemisi, Rodos açıklarına geldiğinde Yunan sahil güvenliği ile karşılaştı. Ekipler gemiye anons yapıp Yunan limanına yanaşmalarını söyledi. Geminin kaptanı ise yanıt olarak bu anonsa uymayacağını, ihlal yapmadıklarını söyleyerek olduğu yerde demirledi. Geminin kaptanı daha sonra Türk Sahil Güvenliği’ni durum hakkında bilgilendirdi. ACT isimli Türk gemisi Türkiye karasularına yöneldiği anda Yunanistan tarafından gemiye ateş açıldı. Elimize geçen bilgilere göre geminin üzerinde 16 mermi deliği tespit edildi.

KAPTAN: YOLA ÇIKTIĞIMIZ ANDAN İTİBAREN PEŞİMİZDELERDİ

Gemi kaptanı Haluk Sami Kalkavan ise verdiği demeçte yaşadıklarını anlattı:
“Tüm memlekete geçmiş olsun. Gemimizin derhal Rodos kıyılarına çekilmesi emrini verdiler. Bu talebin nedenini sorduğumuzda ise gemiyi kontrol edeceklerini söylediler. Biz de bu emri uygulayamayacağımızı çünkü herhangi bir ihlal yapmadığımızı söyledik ve Türk Sahil Güvenliği’ne durumu haber verdik. Yola çıktığımızdan bu yana bizi sürekli takip ve taciz ettiler. Biz de gemimizi Türkiye tarafına çevirdik, ama bize ateş açtılar. Gemide 16 kurşun deliği tespit edildi, gemi su almıyor. Şu anda Türk sularındayız. Bunlar iyice şımardılar, aldılar başını gidiyorlar.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ