Sanikhaber.com

Almanya’da Düzenlenecek Olan G20 Zirvesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Talebi Reddedildi!

Almanya’da Düzenlenecek Olan G20 Zirvesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Talebi Reddedildi!

G20 zirvesi bu sene Almanya’da gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı gerçekleştirecek olan G20 zirvesine Türkiye’ye Almanya tarafından engel geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarına hitap etme talebini red etti. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da G20 zirvesine dahil olacağı sırada halka seslenmek istediğini ve bunu uygunsuz buldukları gerekçesiyle kabul edilmediğini açıkladı.

Geçtiğimiz bir dönemde Almanya ile aynı krizi yaşayan Türkiye’nin bu konuda ne yapacağı henüz bilinmiyor. Almanya’nın bu kararı almasının üzerine Türkiye tarafından henüz bir açıklama gerçekleştirilmedi. Hollanda ile aynı krizi yaşayan ve orada bulunan gurbetçilerin ayaklanmasıyla beraber çok ses getiren bu olayın henüz üstü kapatılmadı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “Dün Türkiye’den, Türk Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G20 zirvesi çerçevesinde vatandaşlarına konuşma yapması için resmi bir başvuru aldık.” ifadelerinde bulundu.

ALMANYA TARAFINDAN UYGUN BULUNMADI

Bu tarzda ki bir başvurunun iki hafta öncesinden yapılması gerektiği yönünde Ankara’yı bilgilendirdiğini belirten Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G20 zirvesi dışındaki bir etkinliğe katılması için yaptığı talebi ‘uygunsuz’ olarak nitelediklerini açıkladı. Alman siyasetçiler tarafından sert bir dille eleştirilen ve kesinlikle konuşma yapılmaması için vurguda bulunan Alman siyaseti tavrını ortaya koymuş gibi duruyor. Bunun yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumaları da Alman Polisi tarafından yakın takip altında tutulacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ