Sanikhaber.com

Sırp Katliamın bugün 22’inci yılı! 71 kişi toprağa veriliyor..!

Sırp Katliamın bugün 22’inci yılı! 71 kişi toprağa veriliyor..!

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından tüm insanlık aleminin yaşadığı en alçakça ve  en büyük katliamlardan biri ‘Srebrenitsa Katliamı’nın bugün 22’inci yıl dönümü. 8 binden fazla Boşnak’ın katledildiği Srebrenitsa’da bugün toplu mezarlardan çıkarılan 71  kişi toprağa veriliyor.

Avrupa’da, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en  büyük insanlık trajedilerinden biri olarak nitelendirilen ve 8 binden fazla B oşnak kardeşimizin katledildiği Batının kirli yüzü  Srebrenitsa soykırımının kurbanlarından 71’i bugün toprağa  verilecek.

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’nın, 11 Temmuz 1995 tarihinde Sırp  Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikler tarafından alçakça  işgal edilmesinin ardından  yapılan soykırımda katledilen ve toplu mezarlarda bulunduktan sonra kimlik tespiti yapılan Boşnak kardeşlerimiz, öğle namazının ardından Potoçari Anıt  Mezarlığı’nda defnedilecek.

Soykırım kurbanlarının ailelerini bu acılı günde yalnız bırakmak istemeyen binlerce insan da sabahın erken saatlerinden itibaren Srebrenitsa yakınlarındaki Potoçari’de… Kurban yakınları sevdiklerinin kabirleri  başında dua ediyor.

Savaş yıllarında BM askerlerinin üs olarak kullandığı eski akümülatör fabrikasından dün akşam anıt mezarlığa taşınan yeşil çuhalı tabutların başında da hüzün ve acı hakim…

Yakınları, kurbanların tabutlarının başına gelerek, sevdiklerine son  kez veda ediyor.

Bu yıl defnedilecek 71 soykırım kurbanının en genci öldürüldüğünde 15 yaşında olan Damir Suljic, en yaşlısı ise 72 yaşındaki Alija Salihovic.

Bugünkü cenaze töreninin ardından Potoçari Anıt Mezarlığı’ndaki mezar sayısı 6 bin 575’e  yükselecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ