Sanikhaber.com

Sigarayı Bırakan Kişinin Ciğerleri Tam Haliyle Eski Haline Dönüyormu?

Sigarayı Bırakan Kişinin Ciğerleri Tam Haliyle Eski Haline Dönüyormu?

Yapılan çalışmalar sonucunda, sigaranın akciğerlere verdiği zararlı etkinin günlük kullanım miktarı ve içicilik süresine bağlı olarak değiştiği gözlemleniyor.

Sigara içmenin sağlık üzerinde yoğun etkileri olabilir. Ciğerler ve solunum yolları en çok etkilenen yerler arasında en ön sıradadır.

Fakat iyi bir haberimiz var. Sigarayı bıraktıktan sonra ciğerler bir yere kadar iyileşebileceği söyleniyor.

Dr. Norman Edelman, sigaranın dumanında yer alan bir takım kimyasalların ciğerlere çekilmesiyle hassas yüzeyinin zayıf düşerek, yıpranmaya başladığını belirtiyor. Sigara içildikten birkaç saat sonra cilia adı verilen ve ciğerlerin üzerinde sıra halinde bulunan küçük tüylerin fırça hareketleri yavaşlıyor. Bu yavaşlamadan dolayı geçici olarak felce uğrayan ciğerler, balgam ve toz gibi diğer maddeleri solunum yollarından atmakta zorluk çekiyor.

Sigara içenlerin ciğerlerinde gözlemlenen diğer bir farklılık  ise ciğerin kalınlığında ve balgam üretiminde görülen çoğalmalar cilia balgamı ciğerlerden olması gerektiği gibi atamadığı için solunum yollarında birikmeye başlar ve solunum yollarının tıkanması sebebiyle öksürüğe neden olur. Balgam birikmesi bronşit gibi daha ciddi ciğer enfeksiyonlarada sebebiyet verebilir.

Ciğerlerin İyileşmesi

Genel olarak ciğerlerde gerçekleşen kısa süreli tahribat, sigara bırakıldıktan sonra iyileşebiliyor. Yani, ciğerlerin ve hava yollarının üstündeki şişme azalıyor ve ciğer hücreleri daha az balgam üretiyorlar. Yeni tüysü hücreler büyüyüp çoğalabiliyor ve bu şekilde balgam daha iyi şekilde temizlenebiliyor.

Sigarayı bıraktıktan sonraki iki haftayı takip eden günlerde içiciler, egzersiz yaptıklarında daha az nefes darlığı hissettiklerinin farkında olurlar. Bunun sebebinin daha çok karbon monoksitin kandan atılmasına dayalı olduğu düşünülüyor. Sigarada bulunan karbon monoksit gazı kırmızı kan hücrelerine bağlanması gereken oksijenin yerini alabildiği için oksijen transferini engeller. Bu durum bazı sigara içicilerinin nefessiz kalmasının nedenlerinden biri olarak öne çıkar.

Sigarayı bırakmanın diğer bir faydası akciğer kanseri riskinin azaltılmış olmasıdır. Dr. Edelman eski içicilerin sigarayı ne kadar erken bırakırlarsa kanser riskinin de o oranda azaldığını belirtiyor. Ama bu risk tabiki tamamen ortadan kalkmıyor.

Örneğin 10 yıl önce sigarayı bırakan birinin kansere yakalanma ihtimali, halen devam eden bir diğer içiciye oranla hemen hemen yarı yarıya düşüyor. Bununla birlikte hiç içmeyen birine oranla eski içici birinin akciğer kanserine yakalanma riski daha yüksektir.

Her şey eskisi gibi olmuyor

Vücudumuz sigaranın akciğerlerimize verdiği zararın bir kısmını oldukça güzel bir şekide telafi edebiliyor. Fakat bu zararın hepsinin düzelmesi söz konusu değil

Akciğerlerin uğradığı zarar ve akciğer fonksiyonundaki bozulma, günlük olarak içilen sigara miktarı ve sigaranın içildiği sürecin uzunluğu ile doğrudan ilişkili. Ne kadar çok ve uzun süreli sigara içilirse, zararın telafisi de o oranda zor ya da imkansız hale geliyor.

Her ne kadar ciğerler kendilerini zarara karşı koruyabilsede, sigaradan solunan kimyasallara uzun süreli maruz kalmak, bu savunmayı zayıflatıyor. Ve bunun sonucunda akciğer dokusu sigaradan dolayı bozularak hasar görebiliyor. Bu nedenle akciğerler esnekliğini kaybediyor ve artık oksijen çevrimini etkin şekilde yerine getiremiyor.

Uzun süreli olarak sigara içmek emfizema adı verilen kronik bloke edici akciğer hastalığına sebebiyet verebilir. Bu durum  akciğerin alveoli adı verilen, oksijen ve karbondioksit değişiminin bulunduğu bölümün bir kısmını tahrip ederek kişinin nefes darlığı yaşamasına sebebiyet veriyor.

Kişinin akciğerleri emfizema noktasına geldiğinde solunum yolları duvarı şekil değişikliğine uğrayarak esnekliğini kaybeder ve havanın bütünüyle dışarı atılmasına engel olur. Bu tip bir değişim kalıcıdır ve iyileşmez.

MRI görüntüleme tekniği kullanılarak yapılan tetkiklerde emfizema ile ilişkili olarak solunum yollarına verilen zararın, sigara içmeye başlandıktan birkaç yıl içerisinde ortaya çıkmaya başladığı, fakat belirtilerinin 20-30 yıl sonra içici tarafından hissedilebileceği görüldü.

Fakat yine de sigarayı bırakmak için çok geç değil. Hangi yaşta olursa olsun sigarayı bırakmak, nefes yollarını rahatlatarak hayat kalitesini iyileştirebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ