Sanikhaber.com

Sıcak Havalarla Birlikte Arıcılar Bal Üretimine Başladı! Bu Yıl Hedeflenen Rakam İse Bin 200 Ton!

Sıcak Havalarla Birlikte Arıcılar Bal Üretimine Başladı! Bu Yıl Hedeflenen Rakam İse Bin 200 Ton!

Yaz mevsiminin gelmesi ve hava sıcaklıkların artmasıyla yaylalara çıkan arıcılar, bal üretimleri için çalışmalarını başlattı. Geçtiğimiz yıllara göre hedeflenen sayı rekor kırabilir. Havaların ısınmasıyla birlikte bal sezonu da açıldı. Arıcılar zaman kaybetmeden bal üretimi yapmak için yaylalara çıktı. Şerafettin dağı eteklerine kamplarını kuran arıcılar, kovanlarını bakımlarını yaptıktan sonra hedeflenen miktarı üretmek için işe koyuldu.

Geçtiğimiz yıllarda üretimde sorunlar olduğunu ve istenilen verime ulaşılamadığını kaydeden Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmetcan Üzer, içerisinde bulunduğumuz yıl itibariyle hava şartlarının olumlu olmasından ötürü üretimin istenilen rakam olan 200 bin tona ulaşacağını söyledi. Bulunulan bölge ile ilgili olarak bal üretimi için en uygun bölgenin içerisinde yer aldıklarını söyleyen Üzer, “Dışarıdan gelen arıcılar ile yerli arıcılarımız yaylalarda konakladı. Bingöl yaylalarında 160 çeşit çiçek var ve bunun çoğunluğu bal elde edilebilen bitkilerden oluşuyor. Bölgedeki yaylalarda bu bitkilerin sayısı da oldukça fazladır.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yılda olumsuz hava şartları nedeniyle düşük üretim gerçekleştiğini belirten Üzer, “% 60-70 seviyelerinde bir verim düşüklüğü yaşadık. Bu sene bu seviyenin artmasını bekliyoruz. Bu sene bin 200 ton bal üretmek hedeflerimizin başında yer alıyor. Yerli arıcılarımız her sene 800 ile bin 200 ton bal elde ediyor. Bu sene bu sayıyı artırmayı hedefliyoruz. Bu konuda da üniversitemizde çalışmalar ve projeler yürütülüyor. İnşallah bu yıl hedeflediğimiz rakamlara ulaşacağız. Üretimin artması ülke ekonomisi ve yerli üreticilerin ekonomik seviyesi için de çok iyi olacak.” şeklinde aktardı.
İHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ