Sanikhaber.com

Şehirde Yaşamak İnsan Hayatını Büyük Ölçüde Negatif Etkiliyor

Şehirde Yaşamak İnsan Hayatını Büyük Ölçüde Negatif Etkiliyor

Günümüzde neredeyse herkes şehir hayatının içinde, şehir hayatı ile birlikte artan hastalıklar ile ilgilide Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yunus Taşçı ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Karabay çok önemli duyurular yaptı.

Şu anda dünyanın yarısı neredeyse şehirde yaşıyor, ve bu gün geçtikçe daha da artış gösteriyor. Şehirde yaşayan, fabrika pislikleri egzoz gazı gibi zararlı maddelerin mecbur içinde oluyor. Şiddet, yaralanma ve trafik kazaları şehir hayatında maruz kalınan diğer tehlikelerin içinde. Paket gıda sanayilerin ürettiği sağlıksız beslenme, trafikte arabalarda ve toplu taşıma araçlarında hareketsiz bir yaşantı. Medicana Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yunus Taşçı ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Karabay şehirde yaşayan vatandaşlara hızlı artan hastalıkları anlattı.

”Şehir hayatı obeziteye neden oluyor”
Op. Dr. Yunus Taşçı, ”Şehirleşme ile beraber oturduğumuz yerlerden uzak noktalara işe gitmek zorunda kalıyoruz, kendi araçlarımızı veya toplu taşıma araçlarını kullanıyor ve daha uzun saatler çalışıyoruz, daha uzun süreyi trafikte kaybediyoruz. Yürümüyoruz, koşmuyoruz, bisiklete binemiyoruz, spor yapamıyoruz. Sağlıklı ve taze besinlere ulaşamıyoruz, paketlenmiş hazır gıdalara yöneliyoruz. Sonuçta daha kilolu, hatta obez oluyoruz. Şehir hayatının yarattığı en büyük sağlık problemlerinden birisi de obezite ve obezitenin yol açtığı hastalıklar” diye belirtti.

”Şehirlerde yaşayan nüfusta akciğer, meme ve kolon kanseri daha sık görülüyor”
Şehir hayatında istemeden de olsa vücudumuza giren zehirli maddelerin kansere de yol açtığını belirten Op. Dr. Taşçı, ”Şehirlerde yaşayan nüfusta akciğer, meme ve kolon kanseri daha sık görülüyor. Hava kirliliği, sigara dumanına maruz kalma akciğer kanserine zemin hazırlıyor. Şehir hayatında uzun süre eğitim ve iş hayatı nedeni ile 20-30’lu yaşlar yerine 30-40’lı yaşlarda gebe kalan kadınlar meme kanseri açısında risk taşıyor. İlk hamilelik ve emzirme yaşının düşük olması meme kanserinde koruyucu bir faktör. Sağlıksız beslenme, yüksek kalorili posasız gıdalar ve obezite de kalın bağırsak kanserine yol açıyor. Şehir hayatı kansere zemin hazırlıyor” ifadelerini kullandı.

Sınırlı şehir planlamasının ve gözetiminin, küresel sağlığı iyileştirmek ve bulaşıcı hastalıkların yükünü azaltmak için güçlü araçlar olabileceğini dile getiren Uzm. Dr. Karabay, ”Şehirlerde alt yapı yetersizliği, çarpık kentleşme, hijyenik koşulların kötü olması temizlik konusunda insanların eğitimsiz olması,kalabalık aile fertlerinin bir arada yaşaması vb. nedenler infeksiyona zemin oluşturmaktadır. Bunlara ilaveten yeterli su ve gıda bulamama dolayısıyla dengeli ve yeterli beslenememe, açlık, hava kirliliği, sanayi ve kimyasal zehirlere maruziyet, gürültü psikolojik çöküntüler, yalnızlaşma vb. nedenler bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve infeksiyonların artması lehine işlemektedir. İşsizlik, ekonomik sorunlar ve eğitim yetersizliği sonucu uyuşturucu ilaç kullanımı ve cinsel davranış biçimlerinin değişmesi ile birlikte cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından risk oluşabilmektedir” diyerek konuşmasına son verdi.
İHA

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ