Sanikhaber.com

Samsung Electronics Co Ltd’den Dev Yatırım ! 18.6 Milyar Söz Konusu

Samsung Electronics Co Ltd’den Dev Yatırım ! 18.6 Milyar Söz Konusu

Samsung Electronics Co Limited bugün yapmış olduğu bir açıklama ile, hafıza çipleri ve gelecek nesil akıllı telefon ekranlarında yer alan önderliğini büyütebilmenin hedefi ile Güney Kore’de 18.6 milyar dolarlık yatırım planının düşünüldüğü ve bu yatırımdan yaklaşık olarak yarım milyon kişilik istihdam beklediklerini belirtti.

Bu yatırım ise, Asya’nın en büyük üçüncü şirketi olan Samsung’un bu sene rekor kar elde etmesine katkıda bulunacak hafıza çipi sektöründe ki önderliğini büyütmek konusunda kararlılığını apaçık meydana çıkarıyor.

Pazardaki liderliğini çoğaltmak için hafıza çiplerine senelik düzenli bir şekilde 10 milyar dolar yatırımda bulunan Samsung böylece SK Hynix ve Japon Toshiba Corp. 6502.T gibi rakiplerinin bir adım önüne geçiyor.

Yapılan açıklama, Güney Kore’nin yeni Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in daha fazla istihdam yaratılması hedefiyle büyük firmalara yatırımlarını çoğaltmaları için sürekli olarak yaptığı çağrının sonrasında geldi. Samsung bu yatırım planının 2021 senesi itibariyle 440,000 kişilik istihdam yaratabileceğini duyurdu.

Bu büyük yatırım planını kararı, şirketin Başkan Yardımcısı olan Jay Y. Lee’nin yokluğunda hissedarların mühim kararların alınamayacağına dair telaşları da azaltabilir. Samsung Group [RIC:RIC:SAGR.UL] sahibi olan Jay, eski Cumhurbaşkanı Park Geun-hye’ye siyasi çıkarlar karşılığında rüşvet vermekle mahkemelerce yargı görüyor.

Şirket analiz firması ise CEO Score’un direktörü olan Park Ju-gun, “Samsung şu andaki siyasi ortamdan dolayı iç yatırımlarda daha agresif davranıyor” dediği öğrenildi.

Park, ABD’de 380 milyon dolarlık fabrika yapacağını duyurmuş olan şirketin, Güney Kore’de bir inisiyatif göstermesi gerektiğini duyurdu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ