Sanikhaber.com

O Televizyon Kanallarına Büyük Şok Lisansları İptal Edildi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), uygunsuz yayın yapan kanal için 10 günlük yayın durdurma cezası alan fakat bu cezayı uygulamayan 5 televizyon kanalın lisansı, verilen cezaların uygulanmaması durumunda lisans iptalini öngören 690 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye (KHK) dayanarak iptal etti. RTÜK, lisans iptal yetkisini ilk defa böylelikle kullanmış oldu.

O Televizyon Kanallarına Büyük Şok Lisansları İptal Edildi

RTÜK’ dün yapılan Üst Kurul toplantısında, büyük bölümü uydu üzerinden uygunsuz nitelikte yayın yapan TV kanallarının durumu ele alındı.

Uygunsuz nitelikte yayın yapan TV kanallarına 690 sayılı KHK kapsamında ağır cezalar vermeyi devam ettiren RTÜK, son toplantıda ise müeyyideleri uygulamayan bazı kanallara yönelik KHK’da yer alan “Lisans iptal etme” yetkisini ilk defa kullanmış oldu.

Bu kapsamda 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 32’inci maddesinin 5’inci fıkrası uyarınca 10 güne kadar yayınları durdurma cezası alan fakat bu cezaları uygulamayan Anadolu Yurdum TV, Genç TV, HLT TV, Son Hedef TV ve Yeni Sinema TV’nin lisansları iptal yapıldı.

RTÜK, daha evvelki toplantılarında uydu üzerinden ahlaksız, dolandırıcı, silah reklamı, elektronik nargile satışı, cinsel içerikli ürün reklamı ve gıda takviyesi ürün satışı yapan, arkadaşlık hatları reklamı yapan, izleyicileri aldatan kanallara 5’er defa program durdurma ve en üst sınır olan gelirden yüzde 5 oranda para cezası verilmişti.

BİR SENEDE ÜÇ DEFA UYGUNSUZ YAYIN YAPANA LİSANS İPTALİ

690 sayılı KHK’nın 60. maddesiyle radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, takviye yapıcı gıdalar ve benzeri destekleyici ürünler de dâhil olmak üzere herhangi bir ürün sağlık beyanıyla satışı, pazarlanması ve reklamı ile sohbet, arkadaşlık ve eş bulma hatları ve hizmetlerin tanıtımı yasaklanmıştı.

Ayrıca özel ücrete tabi numaralar kullanılarak izleyici ve dinleyicileri yanıltıcı veya haksız kazanca sebep olacak şekilde yarışma, çekiliş, lotarya ve benzeri isimler altında ödül ve ikramiye taahhüt edilemeyeceği de düzenlenmişti.

KHK kapsamında bu tür yayınları 1 sene içinde 3 defa yapan kanallara lisans iptaline varan cezalar verilmişti.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ