Warning: main(functions-ek.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sanikhaber/public_html/wp-content/themes/poyraz/functions.php on line 144

Warning: main(functions-ek.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sanikhaber/public_html/wp-content/themes/poyraz/functions.php on line 144

Warning: main(): Failed opening 'functions-ek.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php54/usr/share/pear:/opt/alt/php54/usr/share/php') in /home/sanikhaber/public_html/wp-content/themes/poyraz/functions.php on line 144
Musul' u DEAŞ Terör Örgütünden Aldıklarını Söyleyen Nuceyfi Çatışmaların Süreceğini Söyledi | Sanikhaber.com
Sanikhaber.com

Musul’ u DEAŞ Terör Örgütünden Aldıklarını Söyleyen Nuceyfi Çatışmaların Süreceğini Söyledi

Musul’ u DEAŞ Terör Örgütünden Aldıklarını Söyleyen Nuceyfi Çatışmaların Süreceğini Söyledi

Musul’ un eski valilerinden aynı zaman Ninova Muhafızları Komutanı Nuceyfi, şehirde yeni çatışmaların yaşanabileceğini söyledi.

3 senedir DEAŞ terör örgütünün elinde bulunan ve Irak ordusunun düzenlediği operasyon ile 8 ayın sonunda geri alınan Musul’ un eski valilerinden olan Ninova Muhafızları Komutanı Nuceyfi, şehirde yeni çatışmaların çıkabileceğinin sinyalini verdi. Nuceyfi, “Musul, yeni çatışmaların yaşanmasına gebedir. Bana göre vilayetin 4 noktasında her an bir çatışma çıkabilir” sözlerini söyledi. Musul’ un merkezinde savaşın sonlandığı ancak dört farklı bölgede her an çatışma yaşanabileceğini de sözlerine ekledi.

Nuceyfi, “Musul kent merkezindeki savaşın sona ermesi yeni bir aşamaya geçildiğinin göstergesidir.” diyen Nuceyfi, “DEAŞ sonrası Musul’ da hayatın başlaması gerekiyor. Bu sürecin de şimdi başlaması lazım ancak bunun için herhangi bir hazırlık yapılmadığı kanaatindeyim.” ifadelerini kullandı. DEAŞ terör örgütünden geri alınan Musul da sorunların çözülmesiyle alakalı askeri ve sivil planın yapılmadığını ve kentin yeniden imar edilmesi için planında çizilmediğini sözlerine ekledi. Musul da zafer kazanılıp kazanılmadığına da değinen Nuceyfi, “Burada önemli olan Musul halkının ne hissettiğidir. Çatışmalara giren güvenlik güçlerinde zafer hissi var çünkü büyük bir bedel ödediler.” sözlerini söyledi. Nuceyfi, Musul da yeni bir çatışmanın yaşanacağının her an gerçekleşebileceği uyarısında bulunarak, bu konuyla ilgili şu ifadeleri söyledi:

“Musul, yeni çatışmaların yaşanmasına gebedir. Bana göre vilayetin 4 noktasında her an bir çatışma çıkabilir. Sincar, Telafer, Musul’ un güneyi ve Musul Ovası bu hassas yerlerin başında gelmektedir. Musul’un güneyinde şimdiden çatışmalar yaşanıyor. Sincar’ da, Peşmerge, PKK ve Haşdi Şabi arasında sürtüşmeler var. Telafer halen örgütün elinde ve çok hassas bir yer. Yeni çatışmaların önüne geçilmesi için vilayette güçlü bir idarenin ivedilikle teşkil edilmesi lazım.”

Nuceyfi, “Doğu yakasındaki aileler, çatışma bittikten hemen sonra evlerine döndü. Batı yakasında ise “Eski Musul’ un” dışında diğer bölgelere dönüş olacaktır.” görüşünde bulundu. Nuceyfi Bağdat’ ta iki farklı Şii grup olduğunuda sözlerine ekledi. Nuceyfi, DEAŞ terör örgütü sonrası Irak’ ın nasıl yönetileceği hakkında ve fikir ayrılığı olan iki farklı Şii grup için bilgi vererek şu sözlerle konuşmasını tamamladı:

“Hakim ve güçlü grup, daha önce Sünni ve diğer unsurlara karşı uygulanan siyasetin tamamen yanlış olduğunu savunarak, bunun tekrardan gözden geçirilmesi gerektiğini savunuyor. Diğer görüşe sahip grup ise Maliki ve bazı Haşdi Şabi’ nin üst düzey sorumlularıdır. Bu gruba göre savaşta büyük zafer elde edildi ve şartların ağırlaştırılmasını istiyorlar. Aynı zamanda geçmişte uygulanan siyasetin yanlış değil doğru olduğuna inanıyorlar. Bu iki grup arasındaki çekişmelerden dolayı DEAŞ’ tan kurtarılan bölgelerin yeniden inşası, askeri ve sivil planların hazırlanması vakit alacak.”

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ