Sanikhaber.com

Mısır Resmen Topraklarını Sattı ! O 2 Ada Artık Suudi Arabistanın

Mısır Resmen Topraklarını Sattı ! O 2 Ada Artık Suudi Arabistanın

Mısır’ın geçtiğimiz sene isimleri Tiran ve Sanafir olan adalarını Suudi Arabistan’a bırakma kararı vatandaşlar tarafından büyük yaygaraya yol açmıştı. Mısır, bahsi geçen 2 adayı Suudi Arabistan’a bugün devredecek.

Mısır’da Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçmesini tamamlayan anlaşma Anayasa Komisyonu tarafından onay verilerek imzalar atıldı. 2 ada bugün Suudi Arabistan’a an ve an devir edilecek.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz geçtiğimiz sene Mısır ziyareti ile beraber Mısır’ı Tiran ve Sanafir adaları konusunda anlaşarak ülkesine geri dönmüştü. Büyük tepkilere yol açan 2 ada bugün resmen Suudi Arabistan’a devredilecek. Mısır Parlamentosu Anayasa Komisyonu’nun Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçmesi konusu olan yönerge sınır anlaşmasını onayladığı açıkladı.

Bugün yapılan oylamada, toplam 44 milletvekilinden oluşan komisyon da 35 üye “evet”, 8 üye ise “hayır” oyu verdiği görüldü. Bir üye ise hastalığını gerekçe göstererek oylamaya katılamadı.

MISIRLILAR KABULLENMİYOR

Diğer bir yandan Mısır’da çalışmalar yapan araştırma şirketi “Basira” tarafından bugün açıklanan anket sonuçlarına göre, Mısırlıların yüzde 47’si Tiran ve Sanafir adalarının Mısır’a ait olduğunu söylerken, halkın yüzde 11’i adaların Suudi Arabistan’ın olduğunu belirtiyor. Şirketin açıklamasına göre Mısırlıların yüzde 42’si ise konu ile alakalı fikir söylemekten uzak durmayı seçiyor.

Tiran ve Sanafir isimli iki ada, Kızıldeniz’de Sina Yarımadası’nın doğusun bulunuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ