Sanikhaber.com

Meyve ve Sebzeyi Artık Daha Ucuza Alabileceğiz Peki Nasıl mı?

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile iş birliği yapan CarrefourSA, üreticiye yerli tohumla üretim yapıp, mahsulleri piyasanın yüzde 20 daha altında satılmış olacak.

Meyve ve Sebzeyi Artık Daha Ucuza Alabileceğiz Peki Nasıl mı?

Türkiye perakende sektörün öncü markalarından biri olan CarrefourSA, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile imzalamış olduğu iş birliği çerçevesinde “Yerli Tohum – Taze Mahsul” Projesi’ başladı.

Yapılan iş birliği ile yerli tohum üretilen meyve ve sebze piyasası yüzde 20 daha altında fiyatla satışa sunulmuş olacak.

Projeyle ürün kaybın da minimuma ineceğini ve yaklaşık yüzde 40’a varan atıkların önüne geçileceğini söyleyen CarrefourSA Genel Müdürü Z. Hakan Ergin “CarrefourSA olarak sadece üretici ve tüketicilere değil Millî Tarım projesine de katkı sağlamış oluyoruz.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri desteği kapsamında yüzde yüz sertifikalı yerli tohum ile yetiştirilecek olan ürünleri sözleşmeli çiftçilerimizden biz almış olacağız.

Tüm paydaşların avantajına olacak bu projeyle beraber herkes kazanç sağlayacak. Ürünlerin henüz toplanma ve depolama aşamasında büyük bir kayba uğradığını biliyoruz.

Uygun şartlarda reyonlarımıza taşınacak ürünlerde ürün kaybını da minimuma indirmiş olacağız. Üreticiden tüketiciye olan zamanda yapılan iyileştirmeler ve düzenlemeler ile reyon satış fiyatlarımıza serbest piyasa koşulları elverdiği sürece en az yüzde 20 oranda bir indirim yansımasını hedefliyoruz.

50 FARKLI ÜRÜN

CarrefourSA Gıda Kategori Direktörü Ayşin Işıkgece de, proje ile küçük üreticilere sahip çıktıklarını söyleyerek, şu bilgileri verdi:

CarrefourSA olarak senelik sebze-meyve kategorisinde 110 bin tonluk satış miktarımız var.

Türkiye Tarım Kooperatifi ile 50 farklı üründe 30 bin toplam tonajı öngördüğümüz bir projeye başlıyoruz. Henüz projenin başlangıç safhasında 2 bin üreticiyle çalışacağız.

Bu rakam üretici ailelerini de dahil yaparsak doğrudan 10 bin şahısı olumlu anlamda etkileyecek bir çalışma olacak.

Yüzde yüz sertifikalı, yerli tohumlar ile üretim yapılacak. Ayrıca ürünlerin depoda elleçlenmesinde ve paketlenme aşamasında 140 şahısa istihdam sağlanmış olacak.

Işıkgece, Türkiye Tarım Kooperatifleri ile Antalya Kumluca ve Bursa Yenişehir’de başlattıkları projeyi Türkiye’nin farklı illerinde sürdüreceklerini söyledi.

İlerleyen dönemde ekilecek ürünün lezzetini de tüketicilerin belirleyeceğini söyleyen Işıkgece “Tohum şirketlerine tüketicilerimizden gelen istek doğrultusunda talepte bulunacağız.

Üreticilerimize de bu doğrultuda yerli tohumlar vermiş olacağız. Yakın bir zamanda çocukluğumuzdan bildiğimiz lezzette domatese, bibere veya patlıcana kavuşabileceğiz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ