Warning: main(functions-ek.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sanikhaber/public_html/wp-content/themes/poyraz/functions.php on line 144

Warning: main(functions-ek.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/sanikhaber/public_html/wp-content/themes/poyraz/functions.php on line 144

Warning: main(): Failed opening 'functions-ek.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php54/usr/share/pear:/opt/alt/php54/usr/share/php') in /home/sanikhaber/public_html/wp-content/themes/poyraz/functions.php on line 144
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz'dan Sert Çıkış: Ya Beni de Gömün Ya Da Bu İşten Vazgeçin | Sanikhaber.com
Sanikhaber.com

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz’dan Sert Çıkış: Ya Beni de Gömün Ya Da Bu İşten Vazgeçin

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz’dan Sert Çıkış: Ya Beni de Gömün Ya Da Bu İşten Vazgeçin

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde şehre kurulmak istenen sanayi atıkları ve akaryakıt depoları hakkında tartışmalar yaşanmaya devam ediyor. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Ben burada olduğum sürece hiç kimse buraya kimyasal bir tesis yapamaz. Mersin’in geleceğini hiç kimseye peşkeş çekemem” şeklinde konuştu.
Konuyla ilgili öneri sunan HDP’li Meclis Üyesi Mustafa Güler, şehirdeki sanayilerin neredeyse tamamının atık oluşturduğu ve bunların çevreye verdiği zararın önüne geçilmesi gerektiğini savunarak atık deposu fikrini meclis gündemine getirdi.

Güler daha önce bu konunun mahkeme ortamında da tartışıldığını belirterek “O tarihten ve daha öncesinden bu yana sanayi atıklarının bertaraf edilmesi sorunu, Mersin’in temel sorunu olarak duruyor. Başta Kromsan atıkları olmak üzere, halen 1,5 milyon tonu üzeri örtülerek kıymetli mal olarak da saklanıyor. Saklanması da bir zorunluluktan, çünkü bir yer gösterilmemiş. Buna ancak kamu yer gösterir, yatırımcılar bunun üzerine tesis kurar ve sanayiciler tarafından bedeli ödenmek suretiyle bu atıkların burada izole edilmesi ve kentin de bu sorundan kurtarılması gerekiyor. Yeni planda da sanayi atıkları tesisi işaretlenmedi. Bu sorun ortada duruyor. Önerimiz, belediyemizin bu konuda öncülük yaparak 5 binlik planda yerin işaretlenmesi, değilse 100 binlik planda işaretlenmesi için girişimde bulunması, meclisin de karar alarak belediyemize destek olmasıdır.” şeklinde öneride bulundu.
Kusun Deresi’nin yakınına kurulacağı belirtilen depolar ile ilgili konuşan Kocamaz, “Sızıntılar bir taraftan Kusun Deresi vasıtasıyla Berdan’a, Berdan’dan da turizm bölgesi ilan ettiğimiz yerin içerisinden geçecek. Bir de burası içme su havzamıza yaklaşık 500 metre mesafedeydi. Buradan çıkacak gazlar, nem oranı yüksek olan Mersin’de havada asılı kalacak, rüzgarla içme su havzası da kirletilecekti. Bizim kavgamız buydu. Bakanlıkla çok mücadele ettik, ısrarla biraya yapmak istediklerini söylediler. ÇED raporu ile ilgili toplantının Tarsus’ta yapılması gerekirken, toplantıyı Mersin’e kaçırdılar” şeklinde konuştu.
ÇED toplantısında da aynı konuyu ve fikirlerini dile getirdiğini söyleyen Kocamaz, “Bütün bu bölgenin cezasını niye Tarsus çeksin? Tarsus’ta bir tane kimyasal atık üreten tesis yok. Niye bu tesis oraya yapılacak. Bütün iller faydalanacak dediler. Ben de ‘Ölçün buradan Kilis’i, ortası nereye geliyorsa gidin oraya yapın’ dedim” ifadelerine yer verdi.
Açıklamalarına devam eden Kocamaz, “Araçlar giremedi. ‘Ya beni buraya gömeceksiniz ya da bu işi ben buraya yaptırmayacağım’ dedim. Burada hazır bu kadar kimyasal atık varken, herkes buraya sıcak bakar. Kirleten temizlesin. Bundan sonra buraya, ben burada olduğum sürece hiç kimse kimyasal bir tesis yapamaz. Ben buna göz yumamam, izin veremem. Bu sanayi kuruluşları da halihazır yerlerinde kimyasal atıklarını temizleyecekler, yok edecekler. Maliyetliymiş. Beni ilgilendirmiyor. Parayı kazanan onlar. Yenisi yapılmayacağına göre kendi bulundukları yerde bunları yok edecekler.” şeklinde ifadelerde bulundu.
İHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ