Sanikhaber.com

Maviyemiş’te Yeni Hedef Göz Dolduruyor! 10 Yılda 10 Bin Ton Üretim Mümkün mü! İşte Bu Konudaki Tüm Detaylar

Maviyemiş’te Yeni Hedef Göz Dolduruyor! 10 Yılda 10 Bin Ton Üretim Mümkün mü! İşte Bu Konudaki Tüm Detaylar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Profesör Doktor Hüseyin Çelik, sağlıklı ve şifa veren bir bitki olduğu söylenen, diğer bir tabirle yaban mersini olarak da bilinen maviyemiş için dünya genelinde 700 bin ton üretimi yapıldığını anlattı.
Prof. Dr. Hüseyin Çelik konuşmalarına ise şu şekilde devam etti: “ Ülkemizde 16 yıl önce faaliyete geçirilen projeler sonrasında yılda bin ton üretimini sağlamaya başladık. Yeni hedefimiz ise 10 yılda 10 bin ton üzerinde bir üretime kavuşmak.”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü bünyesinde 2001 yılında analizleri yapılmaya başlandı. Gerekli işlemlerin ardından Rize, Giresun ve Trabzon’da bahçeler oluşturuldu. Halihazırda devam eden üretimler için ise yeni bir hedefin ortaya atıldığı duyuruldu. 10 yıl içinde 10 bin ton üzerinde bir üretim sağlanmak istendiği bildirildi. Bu konuda da yapılan çalışmaların ardından önemli bir noktaya gelindiği açıklandı.
Hüseyin Çelik; Kanada, Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, İspanya, Hollanda, Almanya, Finlandiya, Norveç, Romanya, Yugoslavya, Bulgaristan, Polonya ve Şili gibi ülkelerde bu meyvenin üretimi için yapılan çalışmaların ve yatırımların oldukça fazla olduğunu, dünya genelinde piyasaya çıkan maviyemişin bu ülkelerden temin edildiğini aktardı.

Hüseyin Çelik konuşmasına şu şekilde devam etti:
“İlk bahçelerimizi Rize’de kurduk. Üretim çalışmalarımıza 16 yıl önce başladık. Bugün Artvin, Ardahan, Karabük, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Zonguldak, Sakarya, Bolu, Düzce, Kocaeli, Çanakkale, İstanbul, Bursa, Balıkesir ve Kırklareli’nde maviyemiş üretimi yapmaktayız. Yıllık bin ton üretime kavuştuğumuz bu günlerde, yeni hedefler için çalışmalarımız devam etmektedir. Üretilen meyvelerin kalitesi de üst seviyelerde.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ