Sanikhaber.com

Kuzey Kore’ nin Kıtalararası İlk Füzesini Fırlatması Sonucu ABD Askeri Taarruza Hazırlanıyor!

Kuzey Kore’ nin Kıtalararası İlk Füzesini Fırlatması Sonucu ABD Askeri Taarruza Hazırlanıyor!

İlk kıtalararası füzesini fırlatmasından dolayı o anı kaçırmak istemeyen Kuzey Kore halkı başkent Pyongyang da ilk önce Hwasong-14 adlı füzenin fırlatılışını izledi daha sonra binlerce kişi hep beraber dans etti. Kuzey Kore resmi haber ajansı olan KCNA, tüm gün füze ile ilgili olan birçok fotoğrafı sosyal meydaya yansıttı. Ünlü Kim İl Sung Meydanı’ nda bir araya gelen binlerce Koreli, başarıyla atıla ilk uzun menzilli füzelerini hep beraber kutladılar. Tek sıra halinde olan vatandaşlar ve askerler aynı şekilde dans ettiler. Kuzey Kore’ nin atmış olduğu bu füze dünyada büyük yankı uyandırmış gözüküyor. Atılan füze 39 dakikaya yakın havada kaldı ve 2 bin 802 kilometre yüksekliğe çıkan Hwasong-14 adlı füzenin Alaska’ yı vurabileceği düşünülüyor. Atılan füze yaklaşık 930 kilometre yol almış daha sonra Japonya kıyılarında iken düşmüştür.

Amerika askeri güç kullanacağını olağanüstü toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ nde söyledi. Amerika Başkanı Trump ise Polonya’ da mikrofonların karşısına geçti ve Kuzey Kore’ nin yapmış olduğu füze testi ile ilgili olayın utanç verici olduğunu ve Kuzey Kore’ nin yaptığı bu hareketin sonuçlarına katlanmak zorunda kalacağını ifade etti.

Kuzey Kore Daha önce Böyle Bir Füze Denemedi

Pentagon sözcüsü Albay Jeff Davis konuşmasında, “Kuzey Kore bu tip bir füzeyi ilk kez deniyor. Bu Kıtalararası Balistik Füze (ICBM), Kuzey Kore’nin daha önce denediği tüm balistik füzelerden uzun bir menzile ulaştı, 37 dakika boyunca takip ettik” ifadelerine yer verdi.

Füzelerin Menzilleri Gün Geçtikçe Artıyor

Kuzey Kore’ nin şu anki lideri dedesi ve babasının liderliğini yaptığı zamana göre daha fazla füze denemesi yaparken 2017 senesi içinde denemeler 10′ u geçti ve her biri birbirinden daha uzağa gidiyor. Kuzey Kore yönetimi 11 senedir nükleer silah yapımı yüzünden Birleşmiş Milletler tarafında cezaya çarptırıldı. Son dönem içerisinde ise bu yasaklara değerli maden ihracatı da eklendi.

Hedef Avrupa’ da Olabilir

Amerika’ nın özel istihbarat kuruluşlarından olan Stratfor, fırlatılan füzelerin hangi ülkeler için tehdit unsuru olabileceğini yazdı. Açıklanan verilere göre 8 bin kilometreye kadar menzili olan Taepodong 2 adlı füze içlerinde Türkiye’ nin bulunduğu Amerika, İngiltere ve Almanya’ nın batı kısımlarını vurabilecek güçte. Füzenin yapım aşaması devam ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ