Sanikhaber.com

Kuzey Kore Liderinden Cesur Bir Hamle Daha! ABD-Kuzey Kore Arasında Gerilim Tavan Yaptı! İşte Açıklamalar ve Detaylar

Kuzey Kore Liderinden Cesur Bir Hamle Daha! ABD-Kuzey Kore Arasında Gerilim Tavan Yaptı! İşte Açıklamalar ve Detaylar

Japonya, Güney Kore ve ABD uçakları Kore Yarımadası üzerinde tatbikat düzenledi. Amerikan uçaklarının Güney Çin Denizi üzerinden uçması nedeniyle ABD, Çin yönetiminden tepki çekti. Güney Kore Lideri Kim Jong-un’un ilk kıtalararası balistik füze denemesinin ardından bir tepkinin de Kuzey Kore’den gelebileceği yönünde işaretler var.
ABD Pasifik Hava Kuvvetleri Komutanı Terrence O’Shaughnessy, “Kuzey Kore’nin eylemleri, müttefiklerimiz, ortaklarımız ve vatanımız için bir tehdittir. Açık konuşmakta fayda var. Eğer göreve çağırılırsak, müttefiklerimizle birlikte tüm ölümcül kapasitemizi kullanmaktan geriye durmayacağımızı belirtmek isterim.” şeklinde sert bir açıklama yaptı.
ABD Kore Kuvvetleri (USFK) Komutan Yardımcısı Korgeneral Thomas Bergeson da yaptığı açıklamalarda, “Bombardıman uçaklarımız ve Kore Cumhuriyeti savaşçıları, elimizde olan ölümcül imkanlardan sadece birkaçıdır.” şeklinde tehditkar bir konuşma sergiledi. Tatbikat bittikten sonra Guam’a dönmek için harekete geçen B-1B’ler ve Japonya’nın F-2 savaş jetleri Doğu Çin Denizi üstünden uçtu. Daha önce sene başında ABD, Kore açıklarına uçak gemisi sevk etti. İki ülke arasında yaşanan yüksek gerilimden sonra Kuzey Kore ve ABD nükleer savaşın kıyısından döndü. Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, yaşanan bu gerilim sırasında yaptığı duyuruda uçak gemisini batıracak füzelerin mevcut olduğunu ve hatta gerekirse nükleer silah bile kullanılacağını açıkladı. Kuzey Kore içerisinde bulunduğumuz yıl itibariyle onlarca füze denemesi gerçekleştirdi. İlk kıtalararası füzesini de Hwasong-14 adı ile duyurdu. ABD Başkanı Donald Trump, bu konuda sert açıklamalar yaptı; “Bu füze denemesi utanç vericidir. Bunun sonuçları mutlaka olacaktır.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ