Sanikhaber.com

Kurban Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün? Okullar Ne Zaman Açılacak?

Kurban Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün? Okullar Ne Zaman Açılacak?

Müslümanların Kurban Bayramı, her sene biraz daha geriye gelerek yaz aylarına doğru denk gelmeye başladı. Bu sene, 31 Ağustos Perşembe günü Arefe günü olacak. 01 Eylül- 04 Eylül arası ise Kurban Bayramı’nın dört günü sayılacak. Yani bu sene, arefe günü de dahil edilirse Kurban Bayramı 31 Ağustos Perşembe günü başlayıp 04 Eylül Pazartesi günü sona erecek.

AREFE GÜNÜ TAM GÜN TATİL OLABİLİR

Özellikle tatil merkezlerinin merakla takip ettiği tatil uzatma ve birleştirme kararı bu sene uzun soluklu olmasa bile, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın resmi tatil olması, arefe gününün tam gün ilan edilebilmesi konusunu gündeme yükseltti. Bu gelişmeyle beraber toplam tatil süresi 6 gün olabilir.

KURBAN BAYRAMININ ANLAMI

Sözlükte yakınlaşmak, Allah’a yakınlaşmaya sebep olan şey anlamlarına gelen kurban, dini bir terim olarak, ibadet maksadıyla, belli başlı şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvan ibaresi anlamını taşır.

Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan insan, ilahi rızayı kazanmak gayesiyle kurban ibadetini yapar. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş, hemde Cenab-ı Hakka hizmet etmiş olur.

 

OKULLARIN AÇILMA TARİHİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan 2017-2018 eğitim öğretim yılı çalışma takvimiyle alakalı genelge, illere yollandı.

Buna göre, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı birinci kanaat dönemi, 18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 19 Ocak 2018 Cuma bitecek.

Yarıyıl tatili, 22 Ocak 2018-2 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İkinci kanaat dönemi ise 5 Şubat 2018 Pazartesi başlayacak ve 8 Haziran 2018 Cuma bitecek.

2018-2019 eğitim öğretim yılı ise 17 Eylül 2018 Pazartesi start alacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ