Sanikhaber.com

Kırmızı Et Nasıl Ucuzlayacak? PERDER Başkanı Ramazan Ulu Açıkladı: KDV’yi Düşürün Et Fiyatı Düşsün

Kırmızı Et Nasıl Ucuzlayacak? PERDER Başkanı Ramazan Ulu Açıkladı: KDV’yi Düşürün Et Fiyatı Düşsün

İstanbul Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği (PERDER) Başkanı Ramazan Ulu, geçtiğimiz günlerde açıklanan gümrük vergilerinin indirilmesi konusunda açıklama yaptı. Vergileri düşürmenin tüketiciye bir yararı olmadığı gibi yerli üreticiye de zararı dokunacağını söyledi. Ulu, “İthalat yerine, ette KDV yüzde 1’e çekilsin. Böylece vatandaş %7 daha ucuza et yesin.” şeklinde açıklama yaptı.

PERDER Başkanı Ramazan Ulu, verdiği yazılı açıklamada, kırmızı ette düşürülecek olan gümrük vergilerinin tüketici için bir faydası olmayacağını, et fiyatlarında bir azalma yaşanmayacağını söyledi. Bu konuda yapılabilecek şeyin KDV’de indirime gitme olduğunu belirtti. Ulu, “KDV’yi %1 düşürün et fiyatların %7 düşsün.” dedi.
PERDER Başkanı Ramazan Ulu, yapılan ithalatlar için de, “Burası bir tarım ve hayvancılık ülkesi. Dışarıdan hayvan almak yerine yerli üretici desteklensin. Daha önce de ithalat projeleri yapıldı ancak aranan sonuç bulunamadı.” dedi.

Ulu açıklamasında ayrıca şunlara da yer verdi:
“Bize göre kalıcı çözüm KDV oranlarında indirime gidilmesi ile gerçekleşecektir. Marketlerimize et yüzde 1 KDV ile giriş yapmaktadır. Mevzuat gereği biz vatandaşa yüzde 8 KDV ile satıyoruz. Bu uygulama hem bizim muhasebe yükümüzü artırıyor hem de vatandaşın eti daha pahalı yemesine yol açıyor. Maliye Bakanımız Naci Ağbal’ın gündeme getirdiği, İHKİB ile BMD gibi sektörel kuruluşların da destek verdiği reform paketiyle bu konu düzenlenebilir ve ette KDV oranı tüketiciye satışta da yüzde 1 olarak uygulanabilir. Düzenleme bugün yapılırsa tüm marketler yarın sabah eti halka yüzde 7 daha ucuza satma imkanı bulacak. Bir başka deyişle kıymanın ve kuşbaşının kilogramını en az 3 TL daha düşük fiyatla halkımıza yedirebileceğiz. Kırmızı et temel tüketim maddelerinden biridir. KDV indirimi önerimiz sadece tüketiciyi değil, yerli üreticiyi de koruyacak.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ