Sanikhaber.com

İşsiz Vatandaşlara Müjdeli Haber! Özel Sektör Yoğun Bir Şekilde İşçi Aramalarına Başladı! İşte İstihdam Çalışmaları İle İlgili Tüm Detaylar

İşsiz Vatandaşlara Müjdeli Haber! Özel Sektör Yoğun Bir Şekilde İşçi Aramalarına Başladı! İşte İstihdam Çalışmaları İle İlgili Tüm Detaylar

Türkiye’de her geçen gün artan işsizliğe hükümet dur demek için çalışmalar başlattı. Bu sene içerisinde eleman alımı yapacak sektörlerden birisi olan mobilyacılık sektöründe 50 bin kişilik bir alım yapılması bekleniyor.
Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurusuyla iş bulmak için büyük bir çalışma başlatıldı. Bu konuda özel sektör ve kamunun üzerine düşeni fazlasıyla yapacağından emin olacağını söyledi. Bu yıl içerisinde Ocak-Mayıs ayları arasında 1 milyon 200 bin kişilik istihdam yapıldı. 2017 yılının bitimine kadar hedeflenen rakamın 2 milyon olduğu söylendi. Şu sıralarda İŞKUR’da 123 bin kişilik iş ilanı bulunduğu bilgisi verildi.

PEKİ İŞ ARAYAN VATANDAŞLAR BAŞVURULARI NASIL YAPACAK?

İŞKUR’un resmi internet sayfasına kayıt yaptırılması gerekiyor. Sonrasında seçtiği alana TC kimlik numarası üzerinden başvurular yapılabiliyor. Vatandaşların üyelik süre zarfında verdiği bilgiler doğrultusunda iş ilanları karşısına çıkıyor. Ayrıca İŞKUR il müdürlüklerinden de üyelikler alınmaktadır.
Geçtiğimiz yıl İŞKUR’a gelen başvuru sayısının 3 milyon 316 bin 884 olduğu bilgisi verildi. Ancak başvuranların 789 bin 139’u istihdam edilebilmişti. 219 bin 380 kişiye de işsizlik ödeneği sağlandı.  Sigortalı vatandaşların, iş bulamadığı ve çalışmayarak geçirdiği sürelerin bir bölümünde eline para geçmesi için İşsizlik Sigortası Fonu kuruldu. Fonun şu anda 108 milyar lira kapasiteye ulaştığı bilgisi verildi. 2017 yılının sonunda fon miktarının 115 milyar lira olması hedeflendi.
Açıklanan rakamlara göre Türkiye’deki işsiz sayısının 3,5 milyon olduğu öğrenilirken bu nüfusun 1.1 milyonunun ise gençlerden oluştuğu söylendi.

Mobilyacılık sektöründe %18’den %8’e düşürülen KDV oranlarının ardından ürün satışlarında artış meydana gelince üreticiler işçi aramaya başladı. Çoğunlukla Bursa, Kayseri, Ankara ve İstanbul’da yoğun işçi alımları başladı. Gelen bilgiler doğrultusunda mobilyacılık sektörü için 50 bin kişilik alım yapılacağı öğrenildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ