Sanikhaber.com

Irak’ın Kerkük Şehrine Peşmerge Heykeli Dikildi. İşte İlk Yorumlar

Irak’ın Kerkük Şehrine Peşmerge Heykeli Dikildi. İşte İlk Yorumlar

Irak’ın Kerkük şehrinin kuzey girişine 21 metre yüksekliğinde, 12 metre genişliğinde olan bir Peşmerge heykeli yapılıyor. 60 bin dolar civarı bir maliyeti olan heykelin masraflarını bir Kürt iş adamı üstlendi.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük İl Teşkilat Sorumlusu Muhammet Ağa ise, “Kerkük’te sadece Peşmergenin kanı dökülmedi. Beşir, Tazehurmatu, Dakuk, Tuzhurmatu ve Irak’ın her yerinde Türkmenler de canlarını verdi. Bu heykelle Kerkük’ün bir tek Peşmerge tarafından korunduğu mesajının verilmesini kesinlikle reddediyoruz” diyerek tepkisini gösterdi.

Muhammet Ağa, “Bu heykelin dikilmesiyle Kerkük’ün Kürtlerin olduğunu göstermek istiyorlar. Irak Türkmen Cephesi olarak Kerkük’ün güney girişinde bir Türkmen askerinin heykelini dikeceğiz” dedi.

 ‘BAŞKALARINI RENCİDE ETMEMELİ’ DEDİ

Kerkük’te Kürt kökenli Berzan Dello ise, “Yıllardır Kerkük’ü tek başına terörden koruyan Peşmerge için bu heykelin dikilmesi en doğal haktır. Bu kentin terörden korunması için en büyük kurbanı veren Peşmerge güçleri oldu. Peşmerge bir tek Kürtleri değil, tüm etnik grupları korudu.” derken, Arap Sait Nizamettin ise,”Bu adım (Peşmerge heykeli) kabul edilemez. Hiç kimse yaptığı fedakarlıklar üzerinden başkalarını rencide etmemeli. Burası tüm Kerküklülerin memleketidir” diyerek tepkisini belli etti.

Türkmen kökenli Adnan Kerküklü ise “Peşmergenin Kerkük için fedakarlıklarda bulunması kentin Kürt olduğu anlamını taşımaz” dedi.

Kerkük’ün kuzey girişinde, Vali Necmeddin Kerim’in emri ile 25 metre yüksekliğe sahip Peşmerge heykeli yapıldı.

BAYRAK VE BAĞMISIZLIK KRİZİ SÜRÜYOR

Irak’ın en tartışmalı bölgelerinden biri olan Kerkük, önce bayrak krizi, sonrasında bağımsızlık referandumu kararıyla gündeme oturmuştu. 1 milyon 400 bin sivilin hayatını sürdürdüğü Kerkük, ABD’nin işgalinin ardından 2005 senesinde yazılan Irak Anayasası’nın 140’ıncı Maddesi’ne göre ihtilaflı statüde yer alıyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ