Sanikhaber.com

İmzalar Atıldı. Türkiye Yerli Uçağını Üretiyor

İmzalar Atıldı. Türkiye Yerli Uçağını Üretiyor

Uçak motoru üretiminde Dünya’nın en saygın şirketlerinden İngiliz Rolls-Royce Türkiye’yle ortak çalışacak. Kale Grubu İngiliz Rolls-Royce şirketiyle uçak motorları geliştirmek adına el sıkıştı..

 

Kurulacak olan yeni şirkette yüzde 51 hisse Kale Grubun, yüzde 49 hisse Rolls-Royce’un olacak. Şirketlerin nihai hedefi Türkiye’nin milli savaş uçağı projesi TF-X’i hayata geçirmek ve bunun yanında ülkenin sivil ve askeri alanlarda ihtiyaç duyduğu uçak motorlarını geliştirmek.

 

Hayata geçirilmek istenen bu girişim sayesinde, Türkiye’nin dünyada az sayıdaki uçak motoru üreticileri arasına girmesi ve uçak motoru ihracatçısı konumuna gelmesi hedefleniyor.

 

Kale Grubu Başkan Yardımcısı Osman Okyay, gerçekleşen imza töreninde yaptığı açıklamada Türkiye’nin havacılık ve savunma sanayisinin gelişimi için elini taşın altına koymaktan çekinmediklerini bunun için küresel üretim kabiliyetlerinin ve bilgi birikimlerinin yeterli olduğunu söyledi.

 

Türkiye’nin yerli ve milli bir havacılık ve savunma sanayisine sahip olma konusunda ciddi bir çaba sarf ettiklerini belirten Okyay, Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı liderliğinde 15 yıldır giderek hızlanan bu çalışmaları sonucunda pek çok milli projenin hayata geçmesine imkan vereceğini açıkladı

 

‘Ortak olmaya karar verdik’

 

Okyay, 2000’lerin başından beri dünyanın en çok havacılık sektöründe ithalat yapan 6. Ülkesi olan Türkiye’nin  bugün 11. Sıraya gelmesi mühim bir aşama olduğunu ifade etti. Bugün ülke olarak en büyük hedeflerimizden birinin yerli uçak üretmek olduğunu aktaran Okyay, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Adına TF-X denilen milli savaş uçağı projesinin hayata geçmesinden tutun, sivil uçaklara kadar çok büyük bir üretim hedefinden bahsediyoruz. Dünyada kendi uçağını üretebilen pek çok bir ülke yok ve bu gerçekten iddialı olmayı gerektiren bir hedef. Ülkemize ve üretim kabiliyetimize olan güvenimiz bizi bu projede rol oynamaya cesaretlendirdi. Şanslıyız ki bu süreçte karşımıza en az bizim kadar hevesli bir grup olan Rolls-Royce çıktı. Kale Grubu ve Rolls-Royce şirketleri olarak, ülkemizin sivil ve askeri uçak projelerinin motorlarını tasarlayıp üretimini sağlamak adına ortak olma kararı aldık.” Dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ