Sanikhaber.com

İhracat Artış Gösterdi. İthalatta İse Durumlar Farklı. İşte TÜİK Verilerine Göre Bu Yılki Rakamlar

İhracat Artış Gösterdi. İthalatta İse Durumlar Farklı. İşte TÜİK Verilerine Göre Bu Yılki Rakamlar

Türkiye, ekonomisini geliştirmek adına önemli projeler yapmaya devam ediyor. Bu projelerin doğal sonucu olarak da ekonomide büyümeye gidiliyor. Türkiye, geçtiğimiz yılın mayıs ayına göre bu sene, dış ticaret kapasitesini %12,5 artırdı. İthalatını ise istenilen seviyeye çekememekle birlikte %21,7 artış göstererek 20 milyar 923 milyon dolar oldu.
Türkiye İstatistik Kurumu(TİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın birlikte hazırladığı geçici bilgiler ışığında, Türkiye dış ticaretini geçen yılın mayıs ayına göre %12,5 artırdı. İthalatta ise istediği seviyelere inememekle beraber %21,7’lik bir artış gerçekleşti.

Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında yapılan ticaret kapasitesi de %4,4 artış göstererek 6 milyar 126 milyon dolar oldu. Türkiye ile Almanya arasındaki ticari kapasite de Mayıs ayında 1 milyar 237 milyon dolar olarak açıklandı. Birleşik Arap Emirlikleri ile olan ticari kapasite 1 milyar 38 milyon dolar oldu. 858 milyon dolar ile ABD takip ederken sonrasında ise 831 milyon dolarlık ticaretle Irak geliyor.

Türkiye’ye dışarıdan gelen ürünlerin miktarında aynı artışlar bu sene de gerçekleşti. Çin’den yapılan ithalat 1 milyar 930 milyon dolar olarak netlik kazanırken Almanya ile 1 milyar 816 milyon dolar, Rusya ile 1 milyar 455 milyon dolar ve ABD ile 1 milyar 165 milyon dolar olarak gerçekleşti. ISIC Rev.3 verilerine göre ülke içinde üretilen ürünlerin payı %94,5 olarak kendisini gösterdi. Bu ürünlerin ithalattaki potansiyeli ise %81 olarak gerçekleşti. Yüksek teknoloji ürünleri  %13,7 oranında ithal edildi. İthalattaki bir diğer önemli nokta ise orta yüksek teknolojili ürünler oldu. Bu ürünlerin kapasitesi ise %40,3 olarak belirtildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ