Sanikhaber.com

Hititlerin Baharın Gelişini Kutladıkları Purulliya Bayramı 3 Bin 500 Yıl Sonra Yeniden Kutlanmaya Başladı

Hititlerin Baharın Gelişini Kutladıkları Purulliya Bayramı 3 Bin 500 Yıl Sonra Yeniden Kutlanmaya Başladı

 

– Hititlerin Baharın Gelişini Kutladıkları Purulliya Bayramı 3 Bin 500 Yıl Sonra Yeniden Kutlanmaya Başladı
– Eski yılın anılması için toprağa sembolik olarak tablet gömüldü

 

– Anadolu’nun en eski medeniyetlerinden olan Hititlerin, baharın gelişini kutladıkları “Purulliya Bahar Bayramı”, Hattuşa’da 3 bin 500 yıl sonra yeniden etkinlikler yapıldı.
Boğazkale Kaymakamlığı ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce yapılan etkinlikler kapsamında Hitit medeniyetinde bahar bayramı olarak kutlanan “Purulliya”nın canlandırılması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.
İlk önce eski yılın yad edilmesi  için toprağa sembolik olarak tablet gömülen törende kral tarafından birçok tanrıya yeni gelen  yılın güzel geçmesi için dualar edildi.Daha sonra günahkar olarak ilan edilen bir savaş esirinin büyücü tarafından veba bulaştırıldıktan sonra ülkeden gönderilmesi davetlilere sergilendi.
Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürü Arslan, dünya medeniyet tarihinin altın sayfalarının Anadolu coğrafyasında yazıldığını dile getirdi.
6 bin yıl öncesinden bu zamana kadar her bir medeniyetin sahip olduğu değerleri bizlere miras olarak bıraktığını söyleyen Ömer Arslan, “Anadolu’nun bu güzel mirasının en önemlileri Hattuşa, Alacahöyük, Şapinuva bizim topraklarımızda. Hattuşa dünya kültür mirası kabul ediliyor ve tescil edildi. Hattuşa’nın dünya kültür mirası olarak kabul edilişinin 30. yılını geçen yıl kutlamaya başladık. Bundan sonrada devam edecek. Tarihin dışında burada doğanın da güzelliğini görüyoruz. Kültürel değerlerimiz var. Kültür turizmi içerisinde denilen başlığın içerisinde ne varsa hepsi burada var” şeklinde ifade etti.
Boğazkale Kaymakamı Turan Soğukolukta, hedeflerinin burada bulunmuş olan  Hititlerin bahar bayramını olan Purulliya’yı günümüz şartlarına uygun bir şekilde kutladıklarını belirten, “Boğazkale Hititler’e başkentlik yapmış. Gerek tarihi kültürü ve mimarisi yapısıyla günümüze kadar gelmiş. Tarihi bir kentimiz var. Bunun değerinin bilincindeyiz. Bunu tanıtmak için gereken gayreti göstereceğiz” sözlerine yer verdi.

İHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ