Sanikhaber.com

Haklarında 46 Yıla Kadar Hapis İstenen Üniversiteli Kızlar Hakim Karşısına Çıktı

Haklarında 46 Yıla Kadar Hapis İstenen Üniversiteli Kızlar Hakim Karşısına Çıktı

Yaşanan olay Konaklar Mahallesi Taylan Sokakta öğrencilerin kaldığı bir evde geçen Şubat ayında gerçekleşti. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin farklı bölümlerinde okuyan Hasibe H., Nurçin Ç. ve Mihriban Y., Trabzon Havalimanı’nda yer hizmetlerinde görevli olan Kübra T. ve bir sigorta firmasında görev alan Esra K. ve arkadaşları Gülbahar B. ile sosyal medya üzerinden tartışma yaşadı. Üniversiteli kızlar, tartışma devam ederken, Kübra T., Esra K. ve Gülbahar B.’yi kendi evlerine gelmelerini söyledi.

DÖVDÜLER

Kübra T., Esra K. ve Gülbahar B. ile evlerine gitmiş oldukları öğrencilerle aralarında tartışma çığ gibi büyüdü.
Tartışma anında Kübra T. ve Esra K.’yı biber gazı sıkarak ve copla vurarak döven KTÜ öğrencileri, Gülbahar B.yi ise bir odaya kitledi. Yaşananları cep telefonuyla çeken öğrenciler video görüntülerini de sosyal medya hesaplarından takipçileri ile paylaştı.

GÖZALTINA ALINDILAR

Çok kısa bir sürede binlerce kişi tarafından sosyal medyada paylaşım alan ve büyük tepkilere sebep olan görüntülere ilişkin polis ekiplerince soruşturma açıldı ve sosyal medya hesaplarından kimlikleri ve ikamet ettikleri ev bulunan 3 üniversiteli ile saldırıya uğrayan 3 kişi, polis ekiplerince gözaltına alındı. Polisteki sorgularının sonrasında adliyeye gönderilen şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere salındı.

DURUŞMA BAŞLADI !

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmada şüpheliler Mihriban Y., Hasibe H. ve Nurçin Ç. hakkında ’birden fazla kişi tarafından kişiyi silahla hürriyetinden yoksun kılma, hakaret ve tehdit’ suçlarından 12’şer yıldan 46’şer yıla kadar, Esra K. ve Kübra T. hakkında ise ’hakaret ve tehdit’ suçlarından 9 aydan 4 yıla kadar hapis cezası suçundan 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması bugün bitti.

Üniversite öğrencilerinden Nurcan Ç. ile Mihriban Y.’nin gelmediği duruşmada Hasibe H. geldi. Onlardan şikayet eden aynı zamanda tehditten sanık olan Kübra T., Esra K. ve Gülbahar B. ile avukatları hazır bekledi.

’BİZİ TAHRİK ETTİLER’ DEDİ

Duruşmada hakkındaki suçlamalarla alakalı savunma yapan üniversite öğrencisi Hasibe H., olayların erkek arkadaş meselesinden başladığını söyleyerek, “Sosyal medya üzerinden Kübra T. bizi rahatsız ediyordu. Çok ciddiye almadık. Fakat adresimizi aldılar ve evimize gelmek istediler. Kübra T. sürekli benim boyum ve fiziğim ile atışma halindeydi. Benim erkek bir arkadaşımla da görüşme durumları vardı. Olay biraz da bu nedenle başladı. İlk önce Esra K. bizi bulundukları yere davet etti. Ben de açıkçası gitmek istemedim. Sonra onlar 3 kişi bizim adrese geldiler. Eve geldiklerinde içeriye ayakkabılarıyla girdiler. ’Burası kerhaneniz mi?’ diyerek bizi tahrik ettiler. ’Konuşalım, niye tweet üzerinden küfür ediyorsun?’ dedim. Hiçbiri yanıt vermedi” şeklinde ifade verdi.

’ELEKTRO ŞOK KUTULARI BOŞTU’ DEDİ

Yaşanan olayda Kübra T., Esra K. ile Gülbahar B.’yi zorla eve hapis etmediklerini ve evlerinde bulunan elektro şok cihazı kutularının boş olduğunu ve bu kutulara takılarını koyduklarını belirten Hasibe H.:

“Bizim amacımız konuşmaktı. Gülbahar’a karşı üslubumu bozmadım. 3 şahsı da asla tehdit etmedim. Esra K. saçımı çekti, cebinden bir şey çıkarttı ve ’dayak videolarını internetten görürsün’ dedi. Sonra Nurçin Ç. ye dönerek, ’Sen kamerayı aç, video neymiş gösterelim’ dedim. Nurçin de olanları çekti. Evde bulunan 2 elektro şok tabanca kutusunu Mihriban Y. memleketinden getirmişti. Kutuların içi boştu. Kutuların içine takı koyuyorduk. Karşı taraf şikayetinden vazgeçerse ben de vazgeçerim. Ama onlar vazgeçmezse ben de şikayetçiyim.”

‘BUNLARI CAMDAN AŞAĞIYA ATIN’ DEDİ

Saldırıya maruz kaldığını öne sürülen Kübra T. ise mahkemedeki ifadesinde biber gazı sıkıldığını ve karnına tekme atıldığını söyleyerek:

“Sosyal medyadaki tartışma üzerine eve gittik. Montumu çıkaracakken Mihriban karnıma tekme attı, elindeki elektro şok aletiyle bizi korkutmaya çalıştı. Kapıyı kilitlediler. Bir ara kaçmaya çalıştım ancak çelik kapının kilitli olduğunu gördüm. Mihriban Y. beni saçımdan tutup ellerime elektro şok verdi. Sonra Esra K.’ nın yüzünü kanlar içinde gördüm. Esra sürekli ’yapmayın’ diyordu. Mihriban diziyle Esra’ya vuruyordu. O sıra biber gazı sıktılar. Ama kimin sıktığını görmedim. İddia edildiği gibi biz video çekmedik. Videoyu Nurçin Ç. çekiyordu. Mihriban çekimler devam ederken, ’Aferin, aferin’ gibi laflar söyledi. O sırada Hasibe H. bizim için, ’Bunları camdan aşağıya atın’ diye bağırdı. Ellerinde plastik cop ve demir çubuğa benzer bir şey vardı. Şikayetçiyim.”

’BİBER GAZI SIKTILAR, ÇIKMAMIZA İZİN VERMEDİLER’ DEDİ

Evde sürekli kendilerine elektro şok verildiğini öne süren Esra K.:

“Eve gittiğimizde, ’Çay içmeye geldik’ dedim. Salonda eşyaların kenara çekildiğini fark ettim. Mihriban Y.’nin elinde elektro şok vardı. Sürekli üzerimize tutuyordu. Ben acı hissetmedim ama biraz reflekslerimi kaybettim. Sonra biber gazı sıktılar, kapıyı kapattılar ve çıkmamıza izin vermediler. Zaten videoda belli. Biz sürekli bağırıyoruz. Hasibe H. bana copla vurdu. Bu videoda da belli. Bu sırada Gülbahar B., ’yapmayın, etmeyin’ diye söyleniyordu. Gülbahar’ın olaya karışmasını istemediler, odaya getirdiler ama kimin getirdiğini hatırlamıyorum. Bana da tweet üzerinden hakaret ettikleri için bende onlara hakaret ettim. Olay yerinde hiçbir şekilde hakaret etmedim. İçeride, ’Kelebek’ tabir edilen çakıyı gördüm. Hasibe H.’de cop vardı. Sonra Mihriban elektro şoku aldı. İddia edildiği gibi bizlerden onları kimse videoya çekmedi. Şikayetçiyim.”

Olay anında odaya kilitlendiği öne sürülen Gülbahar B. ise kendisine karşı herhangi bir darp ve hakaret olmadığından dolayı şikayetçi olmadığını belirtti. Savunmaların bitmesinin ardından Mahkeme Başkanı dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı bir sonra ki tarihe erteledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ