Sanık Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TBMM Genel Kurulunda Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi’nin İlk 6 Maddesi Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulunda Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi’nin İlk 6 Maddesi Kabul Edildi

haberci haberci -
100 0

Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi Genel Kurul’da Kabul Edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda, Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi’nin birinci bölümünde yer alan ilk 6 madde kabul edildi. Bu kapsamda, teklifle eğitim öğretim hizmetlerini yürüten öğretmenlerin seçilmeleri, yetiştirilmeleri, atanmaları, hakları, ödev ve sorumlulukları, ödül ve cezaları, kariyer basamaklarında ilerlemeleri ve öğretmenlik mesleğine ilişkin diğer hususlar ile Milli Eğitim Akademisinin kurulması, görevleri, teşkilat yapısı ve personeline ilişkin konular düzenleniyor.

Öğretmenlere Yönelik Yeni Düzenlemeler

AKP, öğretmenlerin hak, ödev ve sorumluklarını düzenleyen kanun teklifinin 5. maddesi üzerine bir önerge verdi. Kabul edilen önergeye göre, öğretmenlerin öğrencilerini, Atatürk inkılap ve ilkelerine bağlı, Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren bireyler olarak yetiştirmeleri gerekiyor. Öğretmenler, öğrencilerin öğrenme biçimlerini dikkate alacak, kişilik haklarına saygı gösterecek ve olumsuz söz, tavır ve davranışlardan korumak için çaba gösterecekler.

Yöneticilerin Ödev ve Sorumlulukları

Teklife göre, öğretmenlerin hak, ödev ve sorumluluklarına ilişkin usul ve esaslar ile eğitim öğretim süreçlerindeki diğer görevleri okul tür ve kademelerine göre düzenlenecek. Ayrıca, yöneticilerin ödev ve sorumluluklarına ilişkin hususlar da belirlenecek.

Milletvekillerinden Tepkiler

DEM Parti Şırnak Milletvekili Ayşegül Doğan, teklifin uzman görüşü alınmadığını ve Anayasa Mahkemesi’nden geri döndüğünü belirterek eleştirdi. CHP İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen Göl ise özel okul öğretmenlerinin sorunlarına çözüm getirilmediğini ve eğitimin yönetmelikle yapılamayacağını savundu. İYİ Parti Bursa Milletvekili Yüksel Selçuk Türkoğlu ise öğretmenlerin bu kanunu istemediğini ve özgür düşünceli olmaları gerektiğini ifade etti.

DEVA Partisi Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki bakan değişikliklerine dikkat çekerek, eğitim sistemindeki sorunları sorguladı. Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Saliha Sera Kadıgil ise eğitim sisteminin sermayeye teslim edildiğini savundu.

Uyarı ve Ara

Genel kurulda, DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca Doğan’ın AK Parti milletvekillerini cep telefonuyla görüntülemesi üzerine uyarı yapıldı. TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, görüntülemenin meşru olmadığını belirterek uyarıda bulundu. Teklifin 6. maddesinin kabul edilmesinin ardından birleşime ara verildi ve daha sonra birleşim saat 14.00’te tekrar toplanmak üzere kapatıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir