Sanık Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gazeteci Tolga Şardan Yargılanıyor

Gazeteci Tolga Şardan Yargılanıyor

haberci haberci -
17 0

İddialar ve Savunma

Gazeteci Tolga Şardan, “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” ve “devletin yargı organlarını alenen aşağılama” iddialarıyla yargılanmaya başlandı. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuksuz sanık Şardan ve avukatları hazır bulundu. Şardan, savunmasında haberlerinin doğru olduğunu vurgulayarak, hiçbir gazetecinin yalan bilgi yaymayacağını belirtti. Şardan, yazdığı haberin doğru olduğunu düşündüğünü ifade ederek beraatini talep etti.

Mütala ve İddianame

Cumhuriyet savcısı, Şardan hakkında “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” ve “devletin yargı organlarını alenen aşağılama” suçlarından ceza talep etti. İddianamede ise T24’deki yazısında devletin yargı organlarını aşağılama suçunu işlediği iddia edilen Şardan’ın, raporun MİT’e sorulması sonucunda raporun olmadığının belirtildiği ifade edildi. İddianamede, yazıda yer alan iddiaların kamu barışını bozabileceği ve yargıya olan güveni zedeleyebileceği belirtildi.

Duruşmanın Sonuçları

Mahkeme, sanık ve avukatlarına savunma için süre vererek duruşmayı 17 Aralık tarihine erteledi. İddianamede belirtilen suçlardan dolayı Şardan’ın 1 yıl 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası alması talep ediliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir