Sanık Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin Görüşmesi Detayları

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin Görüşmesi Detayları

haberci haberci -
90 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin Arasındaki Görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşmenin basına açık kısmında uzun bir süredir yüz yüze görüşemediklerini belirtti. Telefon diplomasisi ile sürekli iletişim halinde olduklarını vurgulayan Erdoğan, bakanların da sürekli irtibat halinde olduğunu ifade etti. Nükleer enerji santralleriyle ilgili ciddi adımlar atacaklarını, Sinop Nükleer Enerji Santrali konusunda görüşmelerin devam ettiğini ve bu alanda önemli adımlar atacaklarına inandığını söyledi.

Rusya ile Ticaret ve Turizm

Erdoğan, Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 55 milyar dolar olduğunu ancak hedeflerinin 100 milyar dolar olduğunu belirtti. Turizmde de yaklaşık 7 milyon turistin Türkiye’yi ziyaret etmesinin önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, Rus turistlerin Türkiye’de ağırlanmasının büyük bir önem taşıdığını ifade etti.

Putin’in Türkiye Daveti

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’i Türkiye’ye davet ederek, “Rusya-Türkiye arasındaki sıcak ilişkinin ötesinde sizleri de en kısa zamanda ülkemde ağırlamak istiyorum.” dedi. Putin ise Türkiye’ye mutlaka geleceğini belirtti. Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da katıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir