Sanık Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. BM Yetkililerinden İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırısına Sert Tepkiler

BM Yetkililerinden İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırısına Sert Tepkiler

haberci haberci -
28 0

BM Genel Kurul Başkanı Dennis Francis’ten Sert Çıkış

Birleşmiş Miller (BM) Genel Kurul Başkanı Dennis Francis, BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Başkanı Catherine Russel ve BM Acil Yardım Koordinatörü Martin Grifftihs, X sosyal medya hesabından, İsrail’in Gazze’ye son büyük saldırısıyla ilgili mesaj paylaştı. Francis, yaptığı paylaşımda, “İsrail’in Refah’a yönelik saldırısında dehşete düştüm; bildirildiğine göre barınak ve güvenlik bulma umuduyla en az 45 kişi öldü.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Francis, Gazze’de “siviller için güvenli bir yer kalmadığını” belirtirken saldırıların “durdurulması” çağrısında bulundu.

UNICEF Başkanı Catherine Russel’dan Sert Sözler

UNICEF Başkanı Catherine Russel, aynı platformdaki paylaşımında, “Refah’ta bombalanan çadırlardan çıkan yanmış çocuk ve ailelerin görüntüleri hepimizi şok ediyor. Derme çatma çadırlarda barınan çocukların öldürüldüğü yönündeki haberler vicdana sığmaz.” dedi. Russel, yaşanan trajedinin sona ermesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu tür bir cezasızlık devam edemez.” ifadelerine yer verdi.

BM Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths’ten Sert Uyarı

BM Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Gazze’deki mülteci kampına yapılan saldırı hakkında, “İsrail’in dün gece Refah’a düzenlediği hava saldırısında, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere çok sayıda kişinin diri diri yakıldığı bildirildi.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Griffiths, sivillerin korunarak onlara “güvenli bir yer sağlanması” ve “yardımların ulaşmasına izin verilmesi” yönünde çağrıda bulundu.

Martin Griffiths İkinci Açıklamasında Sertleşti

İkinci bir açıklama yapan Martin Griffiths, İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırıları kınayarak, “Gazze’de hiçbir yerin güvenli olmadığını defalarca söyledik.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Griffiths, yaşananların kabul edilemez olduğunu belirterek, “Saldırı Gazze halkı açısından bir savaş suçu mu yoksa trajik bir hata mı olduğu konusunda hiçbir tartışma yok.” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir