Sanık Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Malatya Bilim Dünyasını Karıştırdı

Malatya Bilim Dünyasını Karıştırdı

admin admin -
9 0

Malatya Bilim Dünyasını Karıştırdı

Malatya’nın Pütürge ilçesine işaret eden Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları, ilçe hattından geçen fayda kayma yaşanabileceğini iddia etmişti. 6.8’lik deprem iddiasıyla ilgili tartışmalar devam ediyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar, Malatya’nın Pütürge ilçesinde 6.8 büyüklüğünde bir deprem olabileceğini iddia etmişlerdi. 

malatyatekhaber.com’un haberine göre; Jeofizikçi Sylvain Barbot, “Zamanlamasını bilmiyoruz ancak nerede olabileceğini biliyoruz” dedi.

Malatya’nın Pütürge ilçesine işaret eden uzmanlar, ilçe hattından geçen fayda kayma yaşanabileceğini iddia etmişti.

Barbot’un açıklamalarına tepki gösteren Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür: “Burada bir deprem olabilir ama o kadar da büyük değil” dedi.

GÖRÜR’DEN TEPKİ

Görür’ün açıklamaları şöyle: “Amerikalılar Malatya’da 6,8 deprem olacak diyorlarmış. 6 Şubat deprem kırıkları birbirlerini kesmedi. Aralarında kısa bir boşluk kaldı (şekil). Burada bir deprem olabilir ama o kadar da büyük değil. Elazığ’dan Hatay’a kadar kırılmamış fay veya fay kesimlerinde küçük-orta boyutlu depremler olabilir ama DAF/ÖLÜ DENİZ hattı üzerinde artık uzun bir dönem büyük depremler olmaz. Sevgiyle”

“BÜYÜK DEPREMİ OLUŞTURMAZ”

Konuyla ilgili bir tepkide yer bilimci Baturhan Öğüt’ten geldi. Öğüt: “Bir yerde deprem bekliyorum ya da olabilir demen için elinde en az 250 sayfalık veri olması lazım ve bilimsel sebebleri olması lazım, Nitekim bugün haber sitelerinde ABD’li sismologtan Pütürge için 6,8’lik deprem uyarısı gibi haber geçilmiş

1.incisi 6,0 üzeri deprem üretme potansiyeline sahip ve uzun süredir kırılmamış ve deprem üretmemiş fay bu kadar deprem aktivasyonu oluşturmaz,

2.incisi 6,0 üzeri her an deprem üretecek fay sessiz olur ve ara sıra deprem üretir,

3.üncüsü kırılan fay tekerrür periyodunu Tamamlamadan aynı büyüklükte ya da daha büyük depremi oluşturmaz, Sismolojiyi tam bilmeden yapılan açıklamaları yanlış buluyorum nitekim özellikle 6 şubat depremleri sonrasında. Halkı sebebsiz yere endişelendirmeyede kimsenin hakkı yoktur” ifadelerine yer verdi.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir