Yumurta dondurma hakkında bilinmesi gerekenler

Yumurta dondurma hakkında bilinmesi gerekenler
Yumurta dondurma hakkında bilinmesi gerekenler hande
Bu içerik 257 kez okundu.
Reklam

Yumurta dondurma hakkında bilinmesi gerekenler 

 

Yumurtaları düzgün bir şekilde dondurabileceklerini kanıtlamış ve dondurdukları yumurtalardan bebek doğurmuş deneyimli bir merkeze mutlaka gidin. Yumurtaların dondurulması uzun vadeli bir olasılıktır, bu nedenle, bu yumurtaları kullanmanız gerekebileceği beş, 10 veya daha fazla yıl içinde sizin için orada olacağından emin olmak istersiniz. Sadece yumurta dondurmakla kalmayıp, tüm doğurganlık tedavileriyle ilgili deneyime sahip bir merkezde olmak isteyebilirsiniz, böylece gelecekte yumurtalarınızı kullanmayı seçerseniz, tüm süreç boyunca sizi görebilecekler. Son olarak, doğru zamanda ve doğru kararı vermenize yardımcı olmak için yumurta dondurmanın risklerini ve faydalarını tam olarak anlatacak bir jinekolog veya kadın doğum uzmanı araştırabilirsiniz.

 

Yaşam tarzı faktörleri doğurganlıkta rol oynuyor mu?

Bir dereceye kadar etki ederler, ancak muhtemelen çoğu insanın varsaydığından daha az ölçüde. Örneğin, tüm kısırlık vakalarının yaklaşık yüzde 12'si, kadının çok fazla veya çok az kilolu olmasından kaynaklanmaktadır. İyi haber şu ki, çoğu durumda bu tersine çevrilebilir. Sigara içmek, kısırlığa neden olabilecek başka bir yaşam tarzı faktörüdür.

 

Ne zaman bir doğurganlık uzmanı görmelisiniz?

Genel yönergeler, 35 yaşından küçük kadınlar için bir yıl veya 35 yaş ve üstü kadınlar için altı ay boyunca başarısız bir şekilde gebe kalmaya çalıştıktan sonra bir doğurganlık uzmanının bakımını aramaktır. Bununla birlikte, düzensiz adet döngüleri, tüp hastalığı öyküsü (pelvik inflamatuar hastalık gibi) gibi infertilite için risk faktörleri veya gebe kalmayı zorlaştırabilecek diğer altta yatan koşullardan şüphelenme nedenleri varsa, o zaman daha erken bir konsültasyon yapılabilir. 

 

Bir doğurganlık uzmanını nasıl seçmelisiniz?

Hem uzmanı hem de doğurganlık merkezini dikkate almak önemlidir. Uzman için, yalnızca üreme endokrinolojisi ve kısırlık konusunda kurul onaylı birini değil, aynı zamanda kısırlığınızın nedenini belirlemek için kapsamlı ve dikkatli bir değerlendirme yapacak ve sizin için bir tedavi planı hazırlayacak ilgili ve şefkatli bir uygulayıcı istersiniz. Doğurganlık merkezi ve laboratuvarı da kritik öneme sahiptir ve son derece eğitimli, deneyimli ve titiz hemşire ve embriyologlara sahip olmalı ve en iyi kültür tekniklerini kullanmalıdır.

 

Size başarı için en iyi şansı vermek için hem doktor hem de doğurganlık merkezi, doğurganlık tedavisinin öncüsü olmalıdır.

 

Doğurganlık tedavisi modern tıbbın en büyük zaferlerinden birini temsil ediyor. Sadece bir nesil önce tedavi edilemez olan kısırlık nedenleri şimdi kolayca düzeltiliyor.

 

Hangi kısırlık testlerinin yapılması gerekir ?

Bir kısırlık araştırması, bir sorun olup olmadığını görmek için başarılı bir hamilelik için doğru gitmesi gereken her şeyin dikkatli ve sistematik olarak test edilmesini içerir. Çift için bu, kapsamlı bir öykü almakla başlayacak. Kadın için, fallop tüpleri ve rahmi ile ilgili herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için kan çalışmasına, yumurtalıkların ultrasonuna ve muhtemelen bir röntgen filmine ihtiyacı olacaktır. Erkek için, değerlendirme tipik olarak bir semen analizi gerektirecektir.

 

Vajinismus hakkında merak edilenler 

Tıpta disparoni olarak adlandırılan ağrılı cinsel ilişki, birçok kadın için olağan görünmektedir. Araştırmalar, kadınların %30'unun vajinal seks sırasında ağrı bildirdiğini gösteriyor. Bazı araştırmalar bu rakamı her 10 kadından birinde olduğunu ortaya koyuyor. 

 

Kültürümüz, kadın acısını normalleştirdi ve kadın zevkini, vajinismus hastalarının ağrılarının sadece vajinaya sahip olmanın bir yan ürünü olduğunu düşündükleri bir noktaya getirdi.

 

Vajinismus nasıl tedavi edilir? 

Vajinismus tedavi edilebilir olsa da, toplumsal damgalanma ve araştırma eksikliği, her bireye uyan bir tedavi bulmanın çok zor olabileceği anlamına gelir, çünkü bu, her duruma uyan tek bir senaryodan ziyade benzersiz bir deneyimdir. 

 

Vajinismus psikosomatiktir, yani tedavi pamukçuk ya da belki bir kist kadar kolay değildir - çoğu zaman zaman alıcıdır ve çok disiplinli bir süreçtir. 

 

Psikoseksüel terapi gibi, durumun hem fiziksel hem de psikolojik ve duygusal bileşenlerine odaklanan bir tedavi önerilmektedir

 

Vajinismus Ağı gibi uzmanlardan ve bu durumu yaşamış ve yaşamış kadınlardan tavsiyeler alan web siteleri gibi kadın sağlığı fizyoloğu da mükemmel bir kaynaktır . Vajinismusta hem zihin hem de beden büyük rol oynar ve bu nedenle durumun her iki tarafını da ele almak önemlidir.

 

Bir terapi veya danışmanlık biçiminin yanı sıra, vajinismus tedavisi genellikle antidepresanlar ve anksiyolitikler dahil ilaç tedavilerini ve pelvik taban fizyo veya vajinal dilatörleri (vajinayı yavaş yavaş penetrasyona alışmak için fiziksel tedavileri içerir.  Bazen botoks, vajinal kasları gevşetmek ve ağrılı spazmları azaltmak için kullanılır. 

 

Bununla birlikte, bir yöntemin mutlaka diğerinden daha iyi olduğuna dair somut bir kanıt yoktur , bu nedenle sizin için işe yarayan bir tedavi bulmanız biraz zaman alabilir. Bir başka eksiklik de , cinsel işlev bozukluklarıyla mücadele eden hizmetlerin kesintiye uğraması, vajinismus hastalarının yardımsız kalması anlamına geliyor. 

 

Bu durumdaki kadınların başarılı ve mutlu ilişkiler kurmaları da mümkün. Seks hayatı sadece cinsel ilişki ve penetrasyondan ibaret değildir, bağlantı kurmanın, zevk almanın ve eğlenceli cinsel deneyimler yaşamanın pek çok başka yolu vardır. 

 

Vajinası olan kişilerin keyifli ve tatmin edici bir cinsel yaşam hakkı vardır. Daha da önemlisi, tıp camiası tarafından dinlenmeye hakları var. 


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
Ulaş Sungur Kimdir?
Ulaş Sungur Kimdir?