Zelenski açıkladı

Zelenski açıkladı
Zelenski açıkladı hande
Bu içerik 269 kez okundu.
Reklam

Birçok üst düzey Ukraynalı politikacının katıldığı İsviçre'nin Lugano kentinde düzenlenen üst düzey bir konferansta video bağlantısıyla konuşan Zelenski, Rusya'nın ülkesine verdiği  fiziksel ve manevi zararı anlattı.

Ukrayna Ulusal Toparlanma konseyi tarafından yönetilen toparlanma sürecinin, ülkesinin Avrupa ile olan bağlarını derinleştirmesine izin vereceğini de sözlerine ekledi.

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal ise  Ukrayna'nın doğrudan altyapı kayıplarının 100 milyar doları aştığını belirtti. 

Shmyhal, ayrıca Ukrayna’daki  bin 200'den fazla eğitim kurumu, 200 hastane ve binlerce kilometre gaz boru hattı, su ve elektrik şebekesi, yol ve demiryolunun yok edildiğini veya hasar gördüğünü açıkladı.

Ukrayna Başbakanı, vatandaşların, yıkım olaylarını belgeleyen açık bir hükümet e-haritasına 200 binden fazla kayıt açtığını bildirerek, üçte biri özel sektörden, bir kısmı Rusya’dan gelen tazminatlardan gelecek olan 750 milyar dolardan fazla yatırım gerektirebilecek üç toparlanma aşaması olacağını söyledi.

Diğer taraftan Shymal, ilk aşamanın su kaynaklarının ve köprülerin restorasyonu gibi acil insani yardımla başlayan bir uygulama planı olacağını aktardı. 

Buna göre okulların, hastanelerin ve konutların yeniden inşası yoluyla ülkede düzen 2023'ten 2025'e kadar orta vadeli bir plan ile yeniden sağlanacak. Sovyet dönemini geride bırakan bir Ukrayna yeşil dijital ekonomisi için ise  2026'dan 2032'ye kadar uzun vadeli bir modernizasyon uygulaması yapılacak. 

Diğer taraftan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin eşi Olena Zelenska, konferansta gelecekteki manevi yeniden yapılanmanın maddi yeniden yapılanma kadar önemli olacağını söyledi.

Ukrayna'da şu anda 8 milyon ülke içinde yerinden edildi.Çoğu çocuk olan 6 milyon kişi ise yurtdışına zorunlu olarak göç etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Japon Deprem Profesörü Shinji'den Açıklama
Japon Deprem Profesörü Shinji'den Açıklama
Konteynerlerde çıkan yangın devam ediyor
Konteynerlerde çıkan yangın devam ediyor