Çin’den Tayvan’a sert uyarı

Çin’den Tayvan’a sert uyarı
Çin’den Tayvan’a sert uyarı hande
Bu içerik 292 kez okundu.
Reklam

Çin'den Tayvan'la son dönemde artan gerilime ilişkin sert bir açıklama geldi.

Singapur'da dün ABD'li mevkidaşı Lloyd Austin'le kritik bir görüşme yapan Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, “Tayvan bağımsızlığını ilan ederse savaş başlatmaktan çekinmeyiz” dedi. Austin'le ilk defa yüz yüze görüşme gerçekleştiren Wei, “Tayvan ve Çin'i ayırmaya cüret edenler çıkarsa Çin ordusu bedeli ne olursa oldun savaş açmakta tereddüt etmez” diye konuştu.

Çinli bakan, Tayvan'ın bağımsızlığı için atılacak her türlü adımın kararlı bir şekilde “ezileceği” mesajı vererek “Tayvan Çin'e aittir” dedi.

ABD Savunma Bakanı Austin'in de görüşmede Çin'i bölgede istikrarı bozan adımlar atmaktan uzak durması konusunda uyardığı kaydedildi. Austin, gazetecilere yaptığı açıklamada da Çin’in bölgede giderek daha saldırgan bir yol izlediğini ifade etti.

Tayvan'da gerilim, Çin'in adaya çok sayıda uçak göndermesiyle son dönemde giderek tırmandı. Rusya'nın Ukrayna işgali, Çin'in de Tayvan'ı işgal edebileceği yönündeki endişeleri artırdı. ABD Başkanı Joe Biden, geçen ay Japonya'ya yaptığı ziyarette Çin'in olası saldırısında Tayvan'a her türlü askeri desteği vereceklerini açıklamıştı.

Tayvan’ın Çin anakarasına bağlanması, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in ülkeyi 2050’ye kadar birleştirerek güçlendirme planının en önemli ayaklarından biri olarak görülüyor. “Tek Çin” ilkesini benimseyen Çin, halihazırda Tayvan’ı ülkenin bir parçası olarak görüyor. Ülke son dönemde ordusunu modernize etmek için büyük yatırımlar yapıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Japon Deprem Profesörü Shinji'den Açıklama
Japon Deprem Profesörü Shinji'den Açıklama
Konteynerlerde çıkan yangın devam ediyor
Konteynerlerde çıkan yangın devam ediyor