Aronya Fidanı Yetiştiriciliği

Aronya Fidanı Yetiştiriciliği
Aronya Fidanı Yetiştiriciliği hande
Bu içerik 521 kez okundu.

Aronya Fidanı Yetiştiriciliği

Aronya meyvesi genel olarak yaprak döken bir bitki olarak bilinir. Bahar mevsiminin gelişiyle birlikte yeşil yapraklarını açmaya başlar. Nisan ayının orta zamanlarında beyaz renkli çiçeklere sahip olur. Daha sonra mayıs ayının üçüncü haftasında ise aronya çiçekleri meyve vermeye başlar. Aronya'nın hasadı genel olarak ağustos ayının sonunda ve eylül ayının başında yapılmaya başlar.

Sonbahar mevsimine doğru aronya fidanının yaprakları kızıl bir renge dönüşerek tekrardan dökülmeye başlar. Aronya fidanının kök sistemi oldukça güçlü bir şekildedir. Pek çok toprak koşuluna uygunluk gösterir. Birçok meyvenin dikiminin çok zor olduğu arazi yerlerinde dahi aronya fidanı dikimi rahat bir şekilde yapılabilir. Aronya fidanının dikimi gerçekleştiğinden itibaren gelişim hız durumuna göre iki ya da üç yıl içerisinde ürün verme eğilimi gösterir. Eğer ki üç yıllık aronya fidanı dikimi gerçekleştirmiş olursanız dikimden sonra ilk hasadı eylül ayı içerisinde almanız mümkündür.

Aronya Fidanı Hangi İklimde Yetişir?

Aronya fidanı, sert iklim şartlarına karşı oldukça dayanıklılık gösteren bir bitki türüdür. Kış mevsiminin çok zor olduğu bölge şartlarında -25 derece sıcaklığa karşı çok daha dirençli olabilir. Devamlı çok güneş alan ve yarı gölge olan arazı yerlerinde aronya yetiştiriciliği hakkında çok daha iyi sonuçlara ulaşılabilir.

Aronya Fidanı Nasıl Dikilir?

Aronya fidanı için herhangi bir özel iklim şartlarına gereksinimi olmaz. Aronya fidanı tarımı için en uygun görülen alan yerleri ya tam güneş alan ya da hafif gölgeli olan yerlerdir. Özellikle güney tarafına bakan ve güney tarafına hafif meyilli olan bölge yerleridir. Aronya fidanının adaptasyon kapasite limitinin fazla olması sebebi ile oldukça geniş toprak tipi ve pH süresince yetiştirilen, uzun yıllık, çalı tipinde gelişen bir üzüme benzeyen meyve türüdür. Aronya fidanı yetiştiriciliği için özellikle şu hususlara dikkat etmek gerekir.

  • Drenajı iyi olan,
  • Orta bünyeye sahip olan,
  • Organik madde açısından zenginliği bulunan,
  • 6 ile 6,5 pH değerindeki topraklar önerilir.

Fidanın dikim eşlemine başlanmadan önce mutlaka arazideki çalı, taş ve ağaççık gibi şeylerin temizlenmesi gerekir. Bunun yanı sıra arazinin 50 cm derinlik olacak kadar bir yerin altından işlenmesi gerekir. Sizde bilgi için http://klonfidan.com.tr sitesinden hizmet alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Japon Deprem Profesörü Shinji'den Açıklama
Japon Deprem Profesörü Shinji'den Açıklama
Konteynerlerde çıkan yangın devam ediyor
Konteynerlerde çıkan yangın devam ediyor