Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı
Tüp Mide Ameliyatı hande
Bu içerik 339 kez okundu.
Reklam

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı, bir obezite cerrahisi işlemidir. Tüp mide ameliyatı genellikle laparoskopik yöntemle gerçekleştirilir. Bilinen diğer adıyla kapalı ameliyat olarak tanımlanmaktadır. Tüp mide ameliyatı ile mide boyutunun küçültülmesi sağlanır.                                                                                     

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı yapılabilmesi için Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği değer dikkate alınarak ameliyat gerçekleştirilir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından vücut kitle endeksi dikkate alınır ve belirlenen vücut kitle endeksi (VKİ) değerlerinin belli bir aralıkta olması gereklidir. Tüp mide ameliyatı için Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen vücut kitle endeksi değerlerinin 35 ve üzerinde olması gereklidir.                                                                                                         

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Günümüzde etkinliği kapsamlı bir şekilde kanıtlanmış, risk oranı en düşük olan ameliyat tüp mide ameliyatıdır. En sık uygulanan mide ameliyatıdır.  Uzun yıllardır uygulanan tüp mide ameliyatının tıp dilindeki ismi ‘sleeve  gastrektomi ‘dir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor? 

Tüp mide ameliyatı olanlar, ameliyat öncesi kilosuna göre kilo verme hızı değişiklik göstermektedir. Ameliyat sonrası ilk aylar genelde hızlı kilo verilir. Daha sonraki aylar kademeli olarak düşen kilolarla, sağlıklı kiloya ulaşılır.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?   

Tüp mide ameliyatı diğer adıyla mide küçültme ameliyatı, 18 ve 65 yaş arası vücut kitle endeksi uygun olan herkese yapılmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatlıdan Sonra Nasıl Beslenilmeli? 

Tüp mide ameliyatı sonrası, sağlıklı bir beslenme programına başlanmalıdır. Beslenme programı, diyetisyenler eşliğinde düzenlenerek program oluşturulur.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, geçici süreyle mideye yerleştirilen tıbbi şişirebilir bir cihazdır. Mide balonu yöntemi,  kilo verme tedavilerinde cerrahi müdahale gerektirmeyen yöntemlerden biridir. Diyet ve egzersiz programlarının kilo vermeyi desteklemediği durumlarda, geçici olarak kullanılan bir tedavi şeklidir.

Mide ameliyatları oldukça çeşitlidir. Mide operasyonu geçirecek kişinin bilmesi gereken türlü bilgiler mevcuttur. Operasyon nedir nasıl uygulanır. Operasyon sonrası yapılacaklar. Tüm bunlar hasta tarafından idrak edilmelidir.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu için kullanılan malzemeler genel anlamda silikon malzemelerdir. Fakat kullanılan malzemeler, silikon polimerlerinden jelatin kapsüllere kadar değişiklik gösterebilir. Hastalara mide balonu işlemi için genellikle anestezi işlemi yapılır. Anestezi işlemi yapıldıktan sonra endoskopi eşliğinde inik halde bulunan balon yerleştirilir. Mideye yerleştirilen inik balonun uygun şekilde şişirilmesi ile işlem tamamlanmış olur. Mide balonunun materyaline göre sıvı veya hava ile şişirilmektedir.     

Yutulabilir Mide Balonu Neden Takılır?

Yutulabilir mide balonu, genellikle endoskopi müdahalesi yaptıramayan bireylerde rahatlıkla kullanılmaktadır. Yutulabilir gastrik balonlar endoskopik uygulama yapılmadan, hap şeklinde yutma yöntemi ile takılan mide balonudur.

Mide Balonu Fiyatları

Mide balonu ilk aşamada maliyetli bir yapıya sahip olsa da, uzun vadede düşünüldüğünde oldukça uygun fiyatıdır. Yenilmeyen bir Obezite ve kontrol altına alınamayan kilo problemlerinde oldukça başarılı bir yöntemdir. Mide balonu yöntemi için doktorla bağlantı kurularak daha doğru fiyatlandırmalara ulaşılmaktadır.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri 

Obezite ameliyatı Dünya’da ve Türkiye’de en sık uygulanan ameliyatların başında gelmektedir. Sleeve Gastrektomi olarak bilinen adıyla, midenin inceltilmesi esasına dayanır. Grelin hormonu bu ameliyat sırasında alındığı için obezite ameliyatı sonrası acıkma hissi oluşmaz. Gözle görülür derecede kilo kayıpları yaşanır.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Obezite ameliyatı sonrası beslenme şekline çok dikkat edilmelidir. Fazla kalori içeren içeceklerden uzak durulması gereklidir. Bu tür içeceklerin yerine taze meyve suları tercih edilmelidir. Öğünler genelde protein ağırlıklı olarak yapılmalıdır. 

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Obezite cerrahi ameliyatı yapıldıktan sonra, sindirim sistemi ile ilgili değişiklik olmamaktadır. Obezite ameliyatı sonrası, midede açlık hissini tetikleyen ghrelin hormonunun salgılandığı kısım çıkarıldığı için açlık hissi azalmaktadır.                                                                                                        

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede Ne Kadar Kilo Verilir?                                                         

Ameliyattan sonra direkt olarak kilo verilmez. Yaklaşık bir ay sonunda 15 kilo verilebilir. Takip eden üç ay içinde 40 kiloya kadar verilebilmektedir.   

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

Obezite ameliyatı sonrası hasta, hastaneden 3. Veya 4. gün sonra taburcu edilir. Hasta iki haftaya kadar dinlendikten sonra, iki hafta sonra yürümeye başlar. Eğer yapılan iş masa başı gibi fiziksel güç gerektirmeyen bir iş ise hemen çalışmaya başlanabilir.                                                                                                                                                                                          

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
Ulaş Sungur Kimdir?
Ulaş Sungur Kimdir?