HSG Filmi Nasıl Çekilir?

HSG Filmi Nasıl Çekilir?

HSG Filmi Nasıl Çekilir?
HSG Filmi Nasıl Çekilir? hande
Bu içerik 475 kez okundu.
Reklam

HSG Filmi Nasıl Çekilir?

Rahime ilgili yaşanan sağlık sorunlarında jinekoloji uzmanları tarafından HSG filmi istenir. Film için hasta öncelikle jinekolojik muayene pozisyonu alarak bacaklarını karın bölgesine doğru çeker. Daha sonra rahim ağzına spekulum adı verilen bir cihaz yerleştirilir.

Bu cihaz içerisine görüntü çekmek için kontras adı verilen bir sıvı gönderilir. Gönderilen bu sıvı sayesinde tüm rahim içi, kanallar ve tüpler detaylı bir şekilde görüntülenir. Sıvı madde rahim içerisine basınçlı bir şekilde gönderilir. Basınç aynı zamanda tıkalı olan kanalları açar.

İlaçlı rahim filmi rahim ile ilgili tüm sorunları ortaya çıkarır. Özellikle şekilsel bozuklukları, rahim boşluğunu ve diğer birçok sağlık problemini görüntüleme ile ortaya koyar. HSG filmi genellikle adet bitiminin ardından sonraki 3. günde çekilir.

HSG Filmi Kullanım Alanları

Rahim filmi arda arda yapılan düşüklerin nedenini tespit etmek, tüp bebek tedavisi öncesinde var olan sorunları tespit etmek, kısırlık tedavisinde, aşırı kanamaların meydana gelmesi durumlarında kullanılır. HSG filmi rahimde oluşum gösteren kanser hücrelerini de tespit eder.

Açık Emar Nedir?

Açık emar sağlık alanında kullanılan modern konforlu ve güvenilir bir görüntüleme cihazıdır. Kullanılan bu cihaz sayesinde tüm organlar detaylı bir şekilde incelenir, hastalıklı dokular tespit edilir ve travma sonucu kırılan kemikler görüntülenir.

Erken tanılamanın hayat kurtardığı günümüzde hastaların şikâyeti doğrultusunda emar çekimi yapılır. Şikâyetler doğrultusunda var olan hastalıklar tanımlanır ve tedaviye geçilir. Kapalı emar görüntü itibari ile insanları kaygılandırdığı için birçok kişide kapalı alanda uzun süre bekleme fobisi gelişti. Böyle bir ihtiyaç sonucu açık emar cihazları görüntüleme merkezlerinde yerini aldı.

Açık emar çekimi günümüzde birçok hasta için büyük kolaylık sağlayarak önemli bir teknolojik gelişmedir. Bu görüntüleme cihazı sayesinde kapalı alan fobisi bulunan ve sürekli emar cihazına girmek zorunda kalan hastalar büyük bir rahatlık yaşar.

Bunun dışında kilo problemi bulunan, astım ve nefes darlığı gibi zorlu hastalıklarla mücadele eden hastalarda açık emar sayesinde birçok hastalığını erken dönemde öğrenebilir.

Yüksek bir teknoloji ile üretilen açık emar cihazları içeriğinde radyasyon bulunmaz. Radyasyon barındırmadığı için çocuklar ve hamilelerde güvenilir bir şekilde emar çekimini gerçekleştirebilir.

Manyetik çekim gücü ve de radyo dalgaları sayesinde istenilen tüm kesitler bilgisayar ortamına kolayca aktarılır. Elde edilen görüntüler uzman hekimler gözetiminde değerlendirilir ve hastaya uygun doğru tedavi yöntemleri uygulanır. Açık emar sayesinde bireylerin yaşam kalitesi artar.

Açık Emar Fiyatları

Özel görüntüleme merkezlerinde ve sağlık kuruluşlarında bulunan açık emar cihazları ücretlidir. Bu nedenle emar çektirmek isteyen hastaların öncelikle bu konuda fikir sahibi olması gerekir. Açık emar fiyatları çekim işleminin gerçekleşeceği bölge sayısı ve diğer uygulanacak işlemler doğrultusunda belirlenir.

Antikor Testi Nedir?

Bağışıklık sisteminin güçlü olmasında etkin role sahip olan ve vücutta bulunan antikorlar vücuda giren yabancı maddelere karşı savaşarak vücudu bulaşıcı hastalıklara karşı korur. Dolayısıyla virüsü ile enfekte olmuş kişilerin antikor oranını tespit etmek amacıyla antikor testi uygulanır. Antikor oranının yüksek olması antijenler ile başarılı bir şekilde mücadele edildiğinin göstergesidir. Antikor varlığı savunma mekanizmasının güçlü olduğunu gösterir.

Antikor Testi Kimlere Uygulanır?

Vücuda giren yabancı antijenlere karşı vücudun doğal olarak ürettiği antikorlar antikor testi ile tespit edilir. Bu test bulaşıcı hastalıkla enfekte olan kişilere uygulanır. Günümüzde daha çok koronavirüs sonrası yapılır.

Antikor Testi Neden İstenir?

Bağışıklık sisteminin mevcut durumunu öğrenmek ve vücudun antijenlere karşı nasıl reaksiyon verdiğini belirlemek amacıyla antikor testi istenir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
Ulaş Sungur Kimdir?
Ulaş Sungur Kimdir?