Makula Deliği Nedir?

Makula Deliği Nedir?

Makula Deliği Nedir?
Makula Deliği Nedir? hande
Bu içerik 184 kez okundu.
Reklam

Makula Deliği Nedir?

Merak edilen makula deliği göz içerisinde daha keskin bir görüş oluşmasını sağlayan ve retina bölgesinde yer alan bir bölümdür. Bu bölümde meydana gelen işlev sorunu doğrudan görme kapasitesinin azalmasına neden olur. Bu nedenle makula sorunları da genel olarak ameliyat üzerinden tedavi edilir.

Makula Deliği Kimlerde Görülür?

Göz hastalığı olan makula deliği daha çok 50 ve üzeri yaştaki kadınlarda meydana gelir. Yapılan araştırmalarda vakaların %90 ı kadınlardan meydana geldiği tespit edilmiştir.

Makula Deliğinde Belirtiler Nelerdir?

Birçok belirtileri olan makula deliği bugün sağlıklı bir şekilde tedavi edilir. Bu göz içi sağlık sorununda görülen belirtiler şunlardır; bulanık görme, görme kapasitesinde azalma, göz içinde kaşıntı hissi olarak vurgulanabilir.

Makula deliğinin tanısı hızlı bir şekilde konur. Hastalığın tespitinde ilk olarak göz arkasından damlalar uygulanır. Akabinde göz tomografisi gerçekleştirilir.

Makula Deliğinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Makula deliği tedavi yöntemleri arasında cerrahi müdahale ilk sırada yer alır. Hemen akabinde ise etkili göz damla ve çeşitli tablet tarzından ilaçlar yer alır.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Göz doktorunuz tarafından da vurgulandığı üzere sarı nokta hastalığı gözün retinasında görülen ve göz bebeğinizin sarımtırak bir renk almasına neden olan ciddi bir göz hastalığıdır. İlerleyici bir özelliğe de sahip olan bu göz hastalığı bugün daha garantili bir şekilde tedavi ediliyor. Geliştirilen ilaçlar üzerinden hastalık hızlı bir şekilde tedavi ediliyor.

Sarı nokta hastalığı gözün en hassas bölümü olan retina bölgesinde sinsi bir biçimde gelişen ciddi bir göz hastalığıdır. Birçok belirtiler gösteren sarı nokta hastalığı erken sürede tedavi edilmediğinde görme yetisinin tamamen kaybolmasına neden olabilir.

Bu nedenle hastalığın henüz ilk belirtisinde mutlaka erkenden teşhis edilmesi son derece önemlidir. Hastalık her yaştan bireylerde görülebilir. Özellikle önceki dönemlerde geçirilen çeşitli göz ameliyatları sonrasında bu hastalık daha yaygın olarak meydana gelebiliyor.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Hastalık herkeste görülebilir. Fakat sarı nokta hastalığı daha çok ileri yaş grubundaki bireylerde belirtilerini gösteriyor. Yaşın ilerlemesiyle birlikte göz kalitesinde düşüş meydana geliyor. Bu durum retina kalitesini de düşürerek hastalığa daha kolay bir şekilde zemin hazırlıyor.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var mıdır?

Bu hastalığın toplamda 2 farklı tipi söz konusudur. Bunlar; yaşa bağlı meydana gelen sarı noktalar hastalığı ve kuru sarı noktalar hastalığıdır. Vakaların ortalama olarak %90’ı ise doğrudan kuru tip olan sarı noktalı hastalıktan meydana geliyor.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtiler Nelerdir?

Sarı noktalı hastalıkta bazı belirtiler görülür. Fakat sarı nokta hastalık belirtileri hastalar arasında farklı zamanda meydana gelebilir. Bu belirtiler; görsel yönden bozulma, bulanık görme, görme potansiyelinde azalma, okuma veya herhangi bir iş yapımı sırasında ortamda yer alan ışığa karşı hassasiyet olarak sıralanabilir.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Her göz hastalığı tanısında farklı tetkikler de uygulanabilir. Bu nedenle sarı nokta hastalıkları tanısında da retina bölgesi sağlığı gözlemlenmesine yönelik göz içi test ve röntgenler çektirilebilir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Önemli bir göz hastalığı olan katarakt doğrudan katarakt ameliyatı üzerinden tedavi edilir. Katarakt daha çok orta ve ileri yaş aralığındaki insanlarda meydana gelir. Katarakt tedavisi daha çok ameliyat üzerinden gerçekleştirilir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Katarakt belirtileri görüldüğünde hemen katarakt ameliyatı olunmalıdır. Bu ameliyat türü üzerinden katarakt hastalığı kalıcı olarak giderilmese de kontrol altına alınabilir. Katarakt hastalığına maruz kalanlar ameliyat olabilirler.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Katarakt sinsi bir şekilde meydana gelir. Bu nedenle katarakt ameliyatı haricinde belirtiler hemen fark edilmeyebilir. Katarakt doğrudan göz bebeğinin arkasında yer alan merceğin saydamlığını kaybetmesi sonucunda daha mat bir görünüm elde etmesi sonucunda meydana gelir. Katarakt başlıca belirtileri ise; hastanın uzak ve yakın mesafeyi görememesi, bulanık görüş olarak belirtilebilir.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Kataraktın kendi içeriğinde de bazı türleri mevcuttur. Bunlar; lens merkezini, kenarını, arkasını etkileyen katarakt ve doğuştan itibaren oluşan katarakt türüdür.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
MEHMET EMİN DOĞAN KİMDİR?
Ulaş Sungur Kimdir?
Ulaş Sungur Kimdir?