Araziden Su Çıkarma Teknikleri

Araziden Su Çıkarma Teknikleri
Araziden Su Çıkarma Teknikleri
Bu içerik 550 kez okundu.

Yer altı su kaynaklarını birçok alanda etkili kullanabilmek için geleneksel ve teknolojik yöntemler mevcuttur.

Geçmişten günümüze kadar uzanan çok fazla sondaj çalışması, arazilerden su çıkarılma işleminin başarılı ya da başarısı şekilde sonuçlanmasına neden olmuştur.

Günümüzde ise daha teknik ve profesyonel mühendislik çalışmaları araziden su çıkarma tekniklerini GPR ve NMR sistemleri olarak iki farklı gruba ayırıyor.

Uygulanan tüm tekniklerin temel amacı suyun yer altındaki derinliğini en doğru şekilde tespit etmek ve yüzeye çıkmasını sağlamaktır.

Bu noktada nükleer manyetik rezonans tekniği olarak bilinen nmr ile su arama, her türlü zemin yapısında ve boşluklar etkilidir.

%100 Doğru Sonuçlu NMR ve GPR Metot Cihazlarla Arazinizde Su Araması (Su Etüdü) Yapılması İçin Şimdi Bizimle İletişime Geçin:

Hakim Jeoloji Jeofizik ve Sondaj Tic. Ltd. Şti.

TELEFON: 0532 359 0982

 

Ground Penetrating Radar Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Kalite standartları ve teknolojinin su kaynaklarının tespiti için kullanılmasına olanak sunan cihazlar, gpr ile su arama sistemlerinin yaygın olarak kullanılmasına neden oluyor.

Hata oranı sadece %2 ile sınırlı olan makineler 1 GHz’ e kadar yaydığı frekans ile suyun içeriğindeki tüm madde ve minerallerin görünür olmasını sağlıyor.

Ulaşılan derinlik ölçüsü 80 metreye kadar çıkarken, zemin etüt çalışmaları arazi sahiplerine en doğru sonuçlara ulaşmalarını sağlıyor.

Kullanılan yöntemler doğrultusunda soğuk yer altı sularının çıkarıldığı gibi, sıcak sularında yerleri çok kolay tespit edilebiliyor.

Nükleer Manyetik Rezonans Tekniğinin Avantajları Nelerdir?

Güvenilir yer altı su arama yöntemlerini sunan başlıca firmalar nükleer manyetik rezonans metodu eşliğinde yer altı radarlarını devreye sokuyor.

Yer altı tabakaları detaylı bir şekilde araştırılırken elde edilen veriler, su kaynaklarının hangi özelliklerde olduğunu gösteriyor.

Yer yüzeyine gönderilen radyasyon titreşimleri su kaynaklarının makine ile su bulma tekniği ile başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlıyor.

Suyun konumu bulunduktan sonra derinliğinin bilinmesi ikinci aşamada büyük önem taşıyor. Sondaj cihazlarının yeterli derinlik bilgisine sahip olmadan çalıştırılması su kaynaklarının elverişsiz şekilde çıkarılmasına neden olur.

Kullanılan teknik ve cihazlar ne olursa olsun arazilerden su kaynağı aranırken mutlaka profesyonel hizmet veren firmalardan yardım alınmalıdır.

Maliyeti yüksek olsa da sağladığı avantajlar ve imkânlar sayesinde kısa sürede yer altından uzun ömürlü su çıkarmak mümkün olur.

Tüm bu profesyonel yer altı tespiti hizmetlerinden yararlanmak için https://jeofizikmuhendisi.net/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Japon Deprem Profesörü Shinji'den Açıklama
Japon Deprem Profesörü Shinji'den Açıklama
Konteynerlerde çıkan yangın devam ediyor
Konteynerlerde çıkan yangın devam ediyor