Reklam
Reklam

İnternet ve Sosyal Medya Üzerinden Hakaret Suçu

Günümüzde bilişim çağında yaşadığımız için internet üzerinden de çeşitli suçların işlendiğini görüyoruz. Sosyal medya üzerinden yapılan hakaretler en çok işlenen suçlar arasında yer alır.

İnternet ve Sosyal Medya Üzerinden Hakaret Suçu
İnternet ve Sosyal Medya Üzerinden Hakaret Suçu Tanitimweb@sanikhaber.com
Bu içerik 89 kez okundu.
Reklam

Günümüzde bilişim çağında yaşadığımız için internet üzerinden de çeşitli suçların işlendiğini görüyoruz. Sosyal medya üzerinden yapılan hakaretler en çok işlenen suçlar arasında yer alır. İnternet ortamında insanlar birbirleri ile yüz yüze gelmedikleri ve kendilerini güvende hissettikleri için günlük yaşamda yapamayacakları suç teşkil eden davranışları internet üzerinden çok rahat bir şekilde gerçekleştirir. Bu gibi hakaret durumları için en iyi avukat ile çalışmak önemlidir.

Sosyal medya üzerinden en çok hakaret suçları işlenir. İnternet üzerinden yapılan hakaret suçları sosyal medyada hakaret ismi ile de bilinir. Bu hakaret suçları toplumun bir kısmı tarafından hafife alınır. Ancak kişilerin onur saygınlık ve şerefleri önemli bir haktır. Bu hakka yönelik hakaret suçu işlenmesi cezasız kalmaması gereken bir konudur. Bu gibi durumlarda en iyi avukat hizmeti almak son derece önemlidir.

Sosyal Medya Üzerinden Hakaret Suçu Nasıl Tespit Edilir?

Sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen hakaretin ispat edilebilmesi için en önemli delil ekran görüntüsü almak olacaktır. Hakaret suçunu işleyen kişi sonradan dilerse bu iletiyi kaldırabilir. Bu nedenle bu gibi durumlarla karşılaşılması halinde zaman kaybetmeden ekran görüntüsü almak son derece önemlidir.

Bu şekilde deliller son derece hızlı olarak elde edilebilir. Ekran görüntüsü almak suça yönelik önemli bir delildir. Ancak suçu ispat etmek için yeterli olmaz. Çünkü hakaret fiilinin yapıldığı sosyal medya hesabının gerçekte kim tarafından kullanıldığının tespit edilmesi gerekir. Bunun için de suçun işlendiği zaman hangi IP adresi ile sosyal medya hesabına girildiğinin belirlenmesi gerekir. Bunun için en iyi avukatı seçmek önemli bir konudur.

Sosyal Medya Üzerinden Gerçekleştirilen Hakaret Suçu Cezası

Sosyal medya üzerinden kişilere hakaret fiili gerçekleştiren suçlulara birtakım cezalar verilir. Bir kişinin bu suçu kesin olarak işlediği ispat edilirse üç aydan iki yıla kadar hapsi istenir. Bunun yanında adli para cezası da verilebilir. Bu gibi durumlar için en iyi avukat hizmeti almak daha hızlı bir şekilde sonuca varmayı sağlar.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti