Reklam
Reklam

Hakiki Ezine Peyniri

Hakiki Ezine Peyniri

Hakiki Ezine Peyniri
Hakiki Ezine Peyniri hande
Bu içerik 128 kez okundu.
Reklam

Hakiki Ezine Peyniri

Geleneksel yöntemlerle tam ayarında ve tadında hazırlanan Ezine Peyniri yöresinden dolayı bu ismi almaktadır. Büyük küçük herkesin beğendiği peynir çeşidi diğer peynir çeşitlerine göre daha sağlıklıdır. En iyi ezine peyniri kendi içinde de üç farklı çeşide ayrılmaktadır. Birbirinden lezzetli ve her damak tadına uyum sağlayan peynir çeşitleri;

  • Ezine Koyun Peyniri
  • Ezine İnek Peyniri
  • Ezine Keçi Peyniri

Olarak nitelendirilmektedir. Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı olan Bayramiç ve Ayvacık köylerinde üretilen peynir çeşidi farklı yerler de aynı tat ile farklı isimlerde de satabilmektedir. Diğer peynirlerden ayrılan en belirgin özelliği ise kullanılan sütün belirli bölgeden alınmasıdır.

Ezine Peyniri Tercihi

Kendine has ekşi aroması ve hafif sert oluşu diğer peynirlerden ayıran özellikleri arasında yer almaktadır. Hakiki ezine koyun peyniri bıçakla kesildiği zaman bıçakta peynir kırıntısı bırakmamaktadır. Tüketimi kolay olan bu peynir, tam yağlı ve aromatik olarak üretilmektedir. Hamur işlerinde, yemek ve salatalarda oldukça sık kullanılır ve çok yakışmaktadır. Doğal ve organik olarak üretilen ezine peyniri günümüzde her şeyin hormonsal olmasından dolayı en çok tercih edilen ve sevilen peynir çeşididir.

Ezine peyniri koruma şartlarından bahsedilecek olursa; soğuk ortamda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Uzun süre soğuk depolarda saklanmasına rağmen ilk günkü tazeliğini ve lezzetini koruyan peynir türü sıcak ve güneş alan yerlerde bırakılmamalıdır.

Ezine Peyniri Yapılışı

Ezine peyniri herkes tarafından beğenilen ve sofralardan eksik edilmeyen sağlıklı, organik bir peynir çeşididir. Yapım aşamalarından kısaca bahsedecek olursak;

  • Ezine’nin en kaliteli sütleri toplandıktan sonra,
  • Sütler ayrıştırıcılardan geçirilir ve 65 derece sıcaklıkta 35 dakika kaynaması için ısıtma tanklarına alınır,
  • Sıcaklığı 32 – 34 dereceye düşen peynir mayalanmaya bırakılır
  • Bulunulan yerin sıcaklık durumuna göre birkaç saat beklenir
  • Suyu çıkan telemen sıkıştırılarak geri kalan peynir suyu alınır 1 saat daha bekletilir ve kesme sırasında deniz tuzuyla birleştirilerek 8 saat daha beklenmektedir.

Hakiki ezine peynirlerinde katkı maddesi kullanılmaz ve kullanılırsa sahip olduğu gerçek tadı bozmuş olmaktadır. Peynir yapım aşaması bu kadarla kalmamaktadır. Uzun zaman gerektirir detaylarına ve devamına ezinedengelsin.com adresinden erişebilirsiniz.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti