Reklam
Reklam

Aronya Fidanı Hangi İklimlerde Yetişir?

Aronya fidanının hangi bölgelerde yetişebileceği merak ediliyor. Birçok çiftçi aronyanın dikilebileceği alanları araştırıyor.

Aronya Fidanı Hangi İklimlerde Yetişir?
Aronya Fidanı Hangi İklimlerde Yetişir? Tanitimweb@sanikhaber.com
Bu içerik 113 kez okundu.
Reklam

Aronya fidanının hangi bölgelerde yetişebileceği merak ediliyor. Birçok çiftçi aronyanın dikilebileceği alanları araştırıyor. Aronyayı sıcak yerlerde dikmek isteyenler çoğu zaman başarısız oluyor. Çünkü aronya fidanı soğuk bölgeleri seviyor.

Aronya Fidanı Nasıl Dikilir?

Aronya bitkisi tozlaşmaya ihtiyaç duymuyor. Tozlaşmaya ihtiyaç duymadığı için kendi kendine döllenebiliyor. Aronya, arsız bir bitki olduğu için çekirdeklerinden üretilebiliyor. Aronya, değişen arazi koşullarına göre farklı şekillerde dikiliyor. Dikim sırasında gerekli boşluğu bırakmak gerekiyor.

Çiftçiler genellikle 1 buçuk metrede bir fidan dikiyor. Böylece dikilen fidanlar birbirlerine değmeden büyüyor. Dikilen fidanların kuzey- güney şeklinde eşleştirilmesi öneriliyor.

Aronya fidanını dikmeden önce uzman bir kişiden yardım alınabiliyor.

Aronya Yetiştiriciliğinde Görülebilen Hastalıklar

Ülkemizde ve dünyada tarımda verimi düşüren birçok etken bulunuyor. Bu etkenlerin başında bitki hastalıkları geliyor. Bitki hastalıkları verimi yüzde 50 oranında düşürebiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için belli aralıklarla ilaçlama yapmak gerekiyor.

Aronya bitkisinin birçok hastalığı bulunuyor. Bu hastalıklardan bazıları çiftçiler tarafından görülebiliyor. Aronya yetiştiriciliğinde görülen hastalık türleri:

  • Külleme
  • Ayva pası
  • Ateş yanıklığı

Çiftçilerin bitki hastalığı görmesi durumunda Tarım Bakanlığı onaylı ilaçları kullanmaları gerekiyor.

Aronya Hasadı

Aronya meyvesi birçok farklı amaçla kullanılıyor. Yapılan araştırmalarda aronyanın kansere iyi geldiği görülüyor. Bundan dolayı doktorlar aronya kullanılmasını öneriyor. Ancak aronyanın gerektiğinden fazla şekilde tüketilmesi yarardan çok zarar veriyor.

Aronya, yaz aylarında olgunlaşıyor. Hasat, özellikle ağustos ayında yapılıyor. Aronya meyvesi uzun süre dalda kalabiliyor. Ancak çoğu çiftçi meyveyi dalında tutmadan topluyor. Aronya hasadı yaklaşık 1 ay sürüyor. Değişen tarla koşullarına göre hasat 2 ay sürebiliyor.
Aronya Fidanı Üretimi Hakkında bilgi almak İçin Tıklayın.

Aronya Meyvesi Nasıl Tüketilir?

Aronya meyvesinin antioksidan özelliği bulunuyor. Bundan dolayı şifa kaynağı olarak adlandırılıyor. Aronyanın antioksidan özelliğinden faydalanabilmek için meyve suyu şeklinde tüketilmesi öneriliyor. Uzmanlar günde 2 kez bir bardak aronya meyve suyunun içilmesinin vücuttaki kanser hücrelerine iyi geldiğini söylüyor. Bazı kişiler aronyayı kuru meyve olarak tüketmek istiyor.

Aronyanın kuru meyve olarak tüketilmesi de öneriliyor. Günde 40-50 gram aronya tüketilmesi yeterli oluyor. Aronyanın kuru meyve şeklinde tüketilmesi hücrelerin yenilenmesini sağlıyor.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti