Reklam
Reklam

İBB Meclisi’nde Lütfü Türkkan gerginliği

İBB Meclisi’nin ilk oturumunda, şehit yakınına küfür tartışması ile gündemde olan İYİ Partili Lütfü Türkkan, gerilime neden oldu. Oturum, meclisteki tüm siyasi parti gruplarının şehitler anısına saygı duruşunda bulunması ve İstiklal Marşı okunması ile başladı ancak sonrasında “şehitleri siyasete alet etmeyin” tartışması çıktı.

İBB Meclisi’nde Lütfü Türkkan gerginliği
İBB Meclisi’nde Lütfü Türkkan gerginliği
Bu içerik 112 kez okundu.
Reklam

İBB Meclisi, 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında Yenikapı'daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde toplandı. Kasım ayı oturumlarının ilk birleşiminde şehit yakınına küfür eden ve özür dileyip grup başkanvekilliği görevinden istifa eden İYİ Partili Lütfü Türkkan tartışmaya neden oldu.

İBB Meclisi AKP Grup Sözcü Murat Türkyılmaz, oturumun başında söz alarak parti adı vermeden olaya atıf yaptı. Şehit yakınlarına yönelik hakaretleri kınadıklarını söyleyen Türkyılmaz, şehitlerin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasını teklif etti. Meclis üyeleri hep birlikte bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okudu.

“ŞEHİTLER ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAYIN”

Ardından İYİ Partili Meclis Üyesi Ali Kıdık söz alarak şehitler üzerinden siyaset yapılmasını kınadıklarını belirterek “Bingöl'de yaşanmış nahoş bir olayın meclise getirilmesini doğru bulmuyorum. Bu ülkede ‘şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganı yasaklandı. Ülkücülerin şehit cenazelerine gitmeleri yasaklandı” dedi. Oturumu yöneten Okul da şehitlerin siyasete alet edilmediğini, çirkin bir olaya karşı meclisin ortak bir tepki koyduğunu söyledi. AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş da “Şehitler ölmez, vatan bölünmez sloganını kim yasakladı bilmiyorum. Parti adı vermeden şehit yakına edilen küfre karşı bir teklifte bulunduk. Biz siyasi malzeme yapmadık” karşılığını verdi.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti