Reklam
Reklam

CHP’li Özgür Özel’den tepki: Bu tezkerenin derdi, terörle mücadele değil

Irak ve Suriye'ye asker gönderilmesinin 2 yıl uzatılmasına dair Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Evlatlarını, çocuklarını askerliğe yollamak yerine bedelli askerliklerini, çürük raporlarını tercih edip başkasının evladının şehadeti üzerinden siyaset kuranlara CHP’nin cevabı ‘Hayır’dır, ‘Hayır’ olacaktır.” dedi.

CHP’li Özgür Özel’den tepki: Bu tezkerenin derdi, terörle mücadele değil
CHP’li Özgür Özel’den tepki: Bu tezkerenin derdi, terörle mücadele değil
Bu içerik 102 kez okundu.
Reklam

TBMM Genel Kurulu, MHP'li Meclis Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. Irak-Suriye tezkeresinin süresinin uzatılmasına ilişkin konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“BU TEZKERELERİN DÖRDE BÖLÜNMESİ GEREKİR”

“Biz bu tezkerenin bütününe; Anayasaya aykırılık yönünden, süre yönünden, talep edilen yetkinin belirsizliği ve orantısızlığı yönünden, gereklilik ve yerindelik yönünden itiraz ediyoruz. Bu itirazlarımızı gerekçelendirecek olursak; tezkere, bundan önceki hükümetlerin yapmadığı, ihtiyaç duymadığı şekilde, torba tezkere niteliğindedir. Bir an için, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bütün tez ve taleplerinin doğru, yerinde ve haklı olduğunu düşünecek bile olsak bu tezkerenin dörde bölünmesi gerekir. Kuzey Irak için bir tezkere, Kuzey Suriye için bir tezkere, İdlib'teki misyon için bir tezkere ve yabancı askerlerin Türkiye'de bulundurulması için ayrı bir tezkereye ihtiyaç vardır.

“NASIL DEVREDERSİNİZ?”

Kaldı ki siz böyle bir tezkereyle birden fazla ülkeye, birden fazla bölgeye; ‘Süresi 6 aydı, 1 yıl oldu, 2 yıla çıkardık' derseniz, şu önermeye hanginiz ‘Doğru' diyebilir: İktidara gelinir, meclise tezkere yollanır, dünyadaki 210 ülkeye 5 yıl süreyle savaş açma ve askerlerini bulundurma yetkisi. Anayasa bu yetkiyi münhasıran ve doğru tarif ederek bu meclise veriyorsa, anayasayı değiştirmek için en az 360 milletvekiliyle halka teklif ya da 400 vekilin oyu gerekiyorsa siz salt çoğunlukla bu yetkiyi, sayısını sizin belirlediğiniz ve süresini sizin belirlediğiniz bir şekilde yürütmeye nasıl devredersiniz?

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kylie Jenner siniri
Kylie Jenner siniri
70 milyon liralık piyango tweeti
70 milyon liralık piyango tweeti